685 vew. actie zegt S. „Jedem Einsatz musz eine gründliche Erkundung vor- angehen. In einem Fall nahm sogar ein Tank versehentlich die eigenen Linien eine Zeitlang unter Feuer. Das Kenntlichmachen besondere Gelande - punkte durch weisze Moskitonnetze (klamboe) bewahrte sich, ohne derartige Richtungspunkte geht der Besetzung sehr schnell jedes Ortsgefühl verloren". Geschoten werd er slechts uit de stilstaande vew., men moest zich meestal tevreden stellen met het onder vuur nemen van verdachte terreinvoorwerpen. Uit ,^/lilit'dr Wissenschaftliche Rundschau" vermelden we het artikel „Panzerabwehr" door Oberstleutnant Nehrung, dat den belangstellenden lezer volledig en op overzichtelijke wijze oriënteert omtrent de verdediging tegen vew. Bulletin Beige des Sciences Militaires. Febr. 36. „La protection future des Quartiers-Genéraux et postes de commandement" door capiteine breveté Defrasne. De wereldoorlog heeft geleerd dat de veiligheid van de hooge staven niet altijd verzekerd was Von Kluck ontsnapt 8 Sept. 1914 ternauwernood 7 Sept. 1914 komt de Fr. generaal Bridoux plotseling onder vuur van een D. cav. afd., waarbij van de 7 officieren er 4 sneuvelen (waaronder Bridoux) en 3 gewond worden 8 Aug. 1918 wordt het stafkwartier van het D. XI Armeekorps door Eng. pantserwagens overvallen. Ook de manoeuvres (o.a. in 1928 in Duitschland) wijzen er op, dat menigmaal onvoldoende aandacht aan de bescherming van de hooge staven wordt besteed. Altijd is het gevaar er van kanon, vliegtuig en gas en in kritieke momenten zij men bedacht op raids van snelle troepen of pantserwagens. Sinds 1918 is het gevaar toege nomen tengevolge van 1. den vooruitgang van de art. en de verschijning van autom. wapens van groot kaliber, 2. toepassing van motorisatie en mechanisatie, 3. vergrooting van den actieradius en de hevigheid van vlg. aanvallen, 4. het gebruik van handlangers in het vij. gebied. „A l'heure actuelle, le danger auquel sont exposés les chefs et leurs organes de commandement tend a revêter des formes de plus en plus varies l'éloignement du front de combat terrestre n'est plus qu'une garantie relative et 1'instant de l'attaque a redouter est tellement indéterminé que la riposte, pour être efficace, doit pouvoir être déclenchée instantanément" S. geeft de volgende middelen aan, om de veiligheid te verhoogen 1. geheimhouding, camouflage e.d., 2. keuze van de opstellingsplaats, bewegelijkheid en „souplesse", 3. passieve verdedigingsmaatregelen tegen raids, art.vuur en het gevaar uit de lucht, gasgevaar enz. 4. actieve verdedigingsmaatregelen door a. persoonlijke bewapening, b. bescherming door de eigen troepen, c. optreden van bepaalde detn., waarvan de samenstelling, bewapening en andere middelen in staat moeten stellen, zich, zoowel gedurende den marsch als op de plaats, te verdedigen tegen de verschillende gevaren. S. bespreekt bovengenoemde punten uitvoerig. Voor alles wordt de per soonlijke bewapening bepleit. De wereldoorlog heeft bewezen, dat de meest onwaarschijnlijke verrassingen zich kunnen voordoen. Bij alle diensten en op alle voertuigen moeten de karabijnen voortdurend en onmiddellijk ter beschikking van het personeel zijn. Het machine-pistool wordt voor het gebruik in de staven zeer aanbevolen. De verded. maatregelen moeten een

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 95