800 Den 5en Mei liet ik den marsch der geheele colonne versnellen en nadat ik de voorhoede had ingehaald, deed ik om 16 uur mijn intocht in de stad, wier voornaamste punten enkele uren daarna bezet werden, terwijl zij doorkruisd werd met patrouilles carabiniers, infanterie en pantserwagens, die spoedig de openbare orde herstelden. Zonder eenige uitzondering ontving de bevolking mij langs den geheelen afgelegden weg met feestelijke bewijzen en teekens van hun algeheele vol doening. Op gelijke wijze ontvingen mij de inwoners van Addis-Abeba, daar mee nogmaals aantoonende, dat ook daar, waar onze politieke penetratie nog niet was gekomen, de echo van onze macht, brengster van beschaving, wel stand en rechtvaardigheid was doorgedrongen. Ik, die de troepen voortdurend gevolgd heb, mij persoonlijk rekenschap gevende van al hetgeen door allen is verricht, opdat die enorme massa van 1600 vrachtauto's, gewaagd op een onbekenden weg, het doel bereikte en dezen marsch, die in de militaire historie geen precedent heeft, met zooveel regelmaat en sneUieid kon volvoeren tegen elke theoretische voorspelling, tegen eiken valstrik van het terrein en tegen eiken weerstoestand, hoe slecht ook, in, ik beweer dat zoo'n marsch aan de geschiedenis moet worden over gedragen onder den naam van den marsch van den ijzeren wil. Zeven maanden na de overschrijding van de Mareb, na minder dan drie maanden sedert den eersten grooten slag van Enderta hebben dus mijne zegevierende troepen van etappe tot etappe, elk waarvan gemerkt is door nieuwe groote overwinningen, die thans aan de geschiedenis zijn overgedragen met de namen van de slagen van Tembien, Sjire en het Asjanghi-meer, het Ethiopische leger vernietigd en de hoofdstad van het Keizerrijk bezet. Onze groote onderneming kan wonderbaarlijk genoemd worden. Het wonder is mogelijk geweest omdat in iederen strijder de hartslag van fascistisch Italië vurig klopte, omdat iedere strijder den trots, Italiaan te zijn, voelde en bewust was van den ernst der onderneming, waaraan het vaderland zijn krachten had gewijd, omdat hij in deze gevoelens de kracht vond om aan krachtsinspanning het hoofd te bieden en eiken hinderpaal te overwinnen, terwijl hij troost en rust vond bij de gedachte aan zijn on sterfelijk Italië, aan zijn Koning en aan zijn Duce. Met groote opofferingen heeft het vaderland ons alles gegeven om zegevie rend te strijden. Wij mogen trotsch zijn het in ruil daarvoor de overwinning, die het verdiende, aan te bieden". S. 10. VAN HET WERELDTOONEEL. De beroering, welke het Ethiopisch conflict in Europa heeft gebracht, is na Italië's militaire overwinning in Afrika eenigszins geluwd, ofschoon 'dit geenszins wil zeggen, dat nu ook de tegenstellingen in het oude werelddeel zich hebben verzacht. De rigoureuze uitwerking der economische sancties op handel, industrie en landbouw van de hieraan deelnemende landen heeft geleid tot verzet tegen deze ondoeltreffend gebleken maatregelen. Men heeft dan ook in Juli de sancties opgeheven, doch Engeland wenscht de It. ver overing niet te erkennen en wist zich daarvoor den steun van Frankrijk te verzekeren. Daar is verder nog de versterkte Eng. vloot in de Middel- landsche Zee, welke men vast van zins schijnt daar te handhaven, hetgeen een doorn in het oog van It. is. Bij de moeilijkheden, welke het Britsche Rijk in het Nabije Oosten ondervindt, schijnt ook It. achter de schermen betrokken te zijn. Het lijkt voorloopig uitgesloten, dat Eng. zijn hier samen getrokken strijdkrachten in belangrijke mate zou verminderen. De troebelen in Egypte en de Arabische opstand in Palestina vormen een gevaar voor de Britsche verbindingslijnen naar Indië. Reeds betuigden de Arabieren in

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 104