Het is onmogelijk dat gij zelf met uwe principes en uw goede hart zoudt instemmen met dergelijke schanddaden, welke een groot Heerscher en een groot Volk onwaardig zijn. Terwijl men de brandspuiten verwijderde, liet men 150 vuurmonden achter. Ik heb Uwe Majesteit zonder verbittering bestreden. Eenige regels van uw hand voor of na den laatsten slag zouden mijn op- marsch hebben doen ophouden zelfs had ik gewenscht om uwent wille mijn intocht in Moskou te vermijden. Hebt gij nog iets van uw vroegere vriendschap voor mij bewaard, dan zult ge dezen brief gunstig beoordeelen. In elk geval be- hoordet ge mij dankbaar te zijn, dat ik u met het verloop der gebeurtenissen in kennis heb gesteld. Lauriston, die dezen brief zou overbrengen (d.w.z. naar Kutu- sow, van wien hij een pasport voor de reis naar St. Petersburg hoopte te krijgen wat hij natuurlijk niet kreeg, doch wel zijn brief kwijtraakte, welke Kutusow wel zou laten overbrengen, wat deze weer verzuimde)werd door NAPOLÉON afgedankt met de woorden „Je veux la paix II me faut la paix Je la veux absolu- „mentSauvez seulement l'honneur Toen het NAPOLÉON duidelijk werd, dat Lauriston om den tuin was geleid, gaf hij uiting aan zijn woede door in Moskou te laten vernielen en stelen wat nog overeind stond. Alle kerken van het Kremlin werden volkomen kaal geplunderd en de buit naar Frankrijk afgezonden. Den 13 October kreeg NAPOLÉON een ernstige waarschuwing toen de eerste sneeuw in Moskou viel. Maar nog wilde hij niet vertrekken, voor een tweede waarschuwing hem trof Murat, die met slechts 20.000 man Kutusow observeerde, die Zuid van Mos kou bij Kaloega stond, leed den 18 October door onvoldoende veiligheidsmaatregelen een ernstig echec a), dat NAPOLÉON nood zaakte hem den 19 October met eenige korpsen ter hulp te snel len, zoodat de afmarsch uit Moskou hem nog werd afgedwongen. 707 Ségur vertelt ervan: „On arracha les armes de Moscou, le Saint- „Georges, de la maison du Sénat, l'Aigle, de la porte de Nikolsky et la „croix, du clocher d'Ivan Veliki. II fallut de longs efforts pour arracher „a la Tour du Grand Ivan sa gigantesque croix. L'Empereur voulait qu'a „Paris le dome des Invalides en fut orné. Pendant les travaux on remar- „qua qu'une foule de corbeaux entouraient sans cesse cette croix et „que Napoléon, fatigué de leurs tristes croassements, s'écria: qu'il „semblait que ces nuées d'oiseaux sinistres voulussent la défendre". Ook Napoléon's personeel deelde mede in de woede: „Roustan, son „mameluck, regut un formidable coup de pied dans la poitrine, pour „lui avoir présenté la botte gauche au pied droit, et en tomba a la „renverse". b Verliezen 2 generaals en 4000 man, 12 vm. en 22 caissons, Murat zelf gewond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 11