was aan de ramp welke zijn legers had getroffen, hen tot buiten de grenzen had vergezeld en desnoods met hen was gevallen. Dit zou Europa enkele bloedige oorlogsjaren 1813 t/m 1815 hebben bespaard en hemzelf het ellendige einde op St. Helena aan het Keizerrijk was toch niets meer te redden. Murat werd tot opper bevelhebber benoemd. Den 5 December reed NAPOLÉON af naar Paris, waar hij den 18en aankwam. De resten van het leger bereikten Wilna, waar, hoewel groote voorraden levensmiddelen waren opgestapeld, de intendance evenals in Smolensk volkomen in gebreke bleef om de verpleging te verzorgen. Weldra verschenen ook de Russen voor de stad en kwam de massa weer in beweging, waarbij 100 vm. en een 1000-tal voertuigen moesten worden achtergelaten. In Kowno herhaling van de verwarde tooneelen, welke niet ophielden voor de Njemen was overschreden. De Russen volgden niet over de grens. De verliezen. Van de 600.000 man sterke Grande Armee zijn nauwelijks 100.000 man terechtgekomen, hoofdzakelijk Oostenrijkers, Pruisen en Sachsers, die op de neventooneelen hadden gestreden. Volgens Russische bronnen werden in de verschillende gouver nementen na verdrijving van den vijand 430.707 menschenlijken en 230.677 paardencadavers begraven of verbrand in het district Smolensk alleen al 172.566 menschen- en 128.739 paardenlijken. De Russen verloren ongeveer 200.000 man. De veldtocht had een half jaar geduurd NAPOLÉON's veldtocht naar Rusland heeft zich geteekend door een groote aaneenschakeling van de grofste fouten de voorberei ding was schitterend, de doorvoering zeer slecht. Zijn erkenning van de door hem opeengestapelde fouten (zie blz. 712 hiervorer.') maakt het onnoodig hierop verder terug te komen. Nog op één omstandigheid wil ik wijzen de onderlinge naijver van de onderaanvoerders, die NAPOLÉON's bevelen eenvoudig negeerden en het gebrek aan tucht van al die koningen, prinsen, hertogen en maarschalken die de legergroepen aanvoerden. Berthier had hoogloopende ruzie met Davout, en deze weer met Murat, wat tot de meest aanstootgevende scènes leidde. Slechts Ney, de „brave des braves", maakte een gunstige uit zondering. Door Daw3u'fTh"SmöTensk achtergelaten met 10.000 man om een volkomen nuttelooze en overbodige vernieling uit te voe ren, werd hij natuurlijk door de overmachtige vervolgers onder den voet geloopen, zoodat hij zonder menschen, zonder bagage, 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 17