2. OVERDENKINGEN OVER DE SAMENWERKING INFANTERIE-ARTILLERIE (I) door P. GERSSEN, Kapitein der Infanterie, Leeraar K.M.A. De artillerie is het hulpwapen, zonder welks steun de infanterie haar gevechtsdoel in den regel niet of slechts ten koste van onevenredig zware offers zal kunnen bereiken. Een innige samenwerking tusschen deze beide wapens is noodzakelijk ten einde te bereiken, dat de artillerieprojectielen op het juiste tijdstip en in de vereischte hoeveelheid daar treffen, waar de infanterie zulks het meest behoeft. A.T.V. II, punt 46. HOOFDSTUK I. Inleiding. Dit artikel is niet geschreven om nieuwe gezichtspunten te openen; daarvoor werd het onderwerp reeds te vaak en te grondig door bekwame pennen, zoowel in eigen land als daarbuiten, belicht. Het onderwerp daarom als een voor ieder officier geopend boek te beschouwen en er daarom het zwijgen toe te mogen doen, is echter een andere zaak. We hebben dan ook gemeend goed te doen dit onderwerp nog eens in eenige van zijn veelzijdige aspecten te bezien ter bevordering van de samenwerking der beide, zoo innig verbonden wapens, zoowel in moreelen en materieelen zin. Een andere rechtvaardiging voor het neerschrijven van deze overdenkingen meenen wij te vinden in de tegenstelling tusschen de theorie der samenwerking in de onmiddellijk aan den wereld oorlog voorafgegane jaren eenerzijds, toen reeds in reglementen en voorschriften de noodzakelijkheid der samenwerking was vast gelegd en in tal van tijdschriftartikelen onderstreept, en de practijk, het échec van de samenwerking in den aanvang van dien oorlog en bij nog tal van gelegenheden in latere oorlogsjaren anderzijds. Inderdaad stonden toenmaals theorie en practijk der samenwer king ver van elkaar. Thans doen zij het ongetwijfeld minder. Doch dat zij nog nader tot elkaar gebracht kunnen worden, daarvan zijn wij ten volle overtuigd- Daarvoor is noodig een steeds hameren 715

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19