250 m opgesloten achter de „vuurwals", onder het vuur der op P, Q en R vurende houwitsers zou zijn gekomen. Toen wij in vorenstaanden zin een opmerking maakten, werd geantwoord, dat in werkelijkheid de infanterie, de projectielen der houwitsers nog op P, Q en R ziende inslaan, zou hebben gewacht tot het vuur op die punten zou zijn verlegd. Uit dit antwoord bleek, dat niet duidelijk werd ingezien, dat de infanterie dan ten achter zou zijn geraakt bij de „vuurwals" en dat het nut van de inslaande projectielen voorbij de lijn CD voor de infanterie zeer problematiek zou zijn geworden, daar zij niet meer zouden treffen op den juisten tijd n.l. op het moment, dat de infanterie ervan kan profiteeren. De fout lag hier in het onvoldoende weten van de moeilijkheden van het zusterwapen, dat zij moet steunen. Eenvou dig en alleen, omdat zij geen gelegenheid heeft haar nooden en behoeften te leeren kennen, niet infanteristisch kan zien. Dezelfde klacht van de vóóroorlogsche jaren, al is deze dit zij dadelijk vastgesteld belangrijk minder groot. Maar de fout was er toch in dit geval en zal er wellicht nog in tal van andere gevallen zijn. Wij zullen gelegenheid hebben hier nader op terug te komen, doch vinden in dit voorbeeld intusschen steun voor onze bewering, dat de samenwerking tusschen de beide wapens, al is zij beter dan in 1914, beter kan en moet zijn. Tot goed begrip van het vraagstuk mogen wij dit eerst trachten in de kern aan te vatten en het te ontdoen van den mysterieuzen sluier, welke, wellicht juist door het vele geschrijf, om dit vraag stuk is heengeweven. Een terugblik zal hierbij, zooals bij de bestudeering van zooveel bestaande problemen, allicht verhel derend werken. Terugblik. Welke is de beteekenis van het wapen der artillerie? De eerste zin van punt 46 van het A.T.V. II, dien wij in het hoofd van diit opstel aanhaalden, geeft hierop het antwoord. Het is een hulpwapen. Er moge een tijd in den wereldoorlog zijn geweest, toen een revolutiestorm in het tactisch gebruik der artillerie tot een misbruik van dat wapen deed geraken en de „Reine du champ de bataille" korten tijd onttroonde, er mogen uitspraken zijn geweest als „l'artillerie conquiert le terrain, l'infan- terie l'occupe", maar dit alles heeft niet lang stand kunnen houden en „la Reine" keerde spoedig op haar troon terug en zetelt er sindsdien vaster dan ooit. Het standpunt uitgedrukt in A.T.V. II mag dan ook wel universeel worden genoemd en is volkomen in overeenstemming met gelijksoortige uitspraken in buitenlandsche voorschriften en reglementen. Hulpwapen! Helpen om de infanterie in staat te stellen haar gevechtsdoel te hereiken. Bij den aanval om haar beweging mogelijk te maken, ten einde den geschokten en uit zijn evenwicht gebrach- 717

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 21