ten tegenstander in het gevecht van man tegen man het terrein te ontrukken, in verwarring te brengen, te desorganiseeren en in een voortgezette en onafgebroken beweging tot algeheele oplossing te brengen- In de verdediging om de infanterie te helpen 's vijands beweging tot staan te brengen vóór of in de stelling en tot het mogelijk maken van de beweging der infanterie bij een tegenaanval om een in de stelling doorgedrongen vijand te benaderen en in het handgemeen wederom de beslissing te bevechten. Het handgemeen, dat alleen in staat is beslissende resultaten te geven. Terecht zegt Gnl. Percin, dat zoowel aan Duitsche als aan Fransche zijde het terreinwinnen der infanterie meer vuurmonden buiten gevecht heeft gesteld (n.l. door verovering), dan de meest intensieve en best geregelde artilleriebeschieting. De infanterie brengt de beslissing, nu zoowel als vroeger. Haar te helpen die beslissing te bevechten, is de onveranderlijke taak der artillerie. De actie der artillerie zal zich daarom geheel aan die der infanterie moeten aanpassen. Hetzij dan, dat die actie geregeld en aangegeven wordt door de infanterie zelf, hetzij dat de artillerie die zelf be paalt. Wij zeggen dit laatste opzettelijk om aan te geven, dat wij geenszins een artilleriewerking zouden willen uitschakelen, welke op initiatief van den art.cdt. berust. Doch een eisch daartoe is dit zij hier al dadelijk vooropgesteld dat de artillerie de nooden en behoeften van de infanterie kent. Dan blijven de woorden van kolonel Fayolle, uitgesproken in 1902 naar aanleiding van een critiek van een infanterieofficier op de bij een manoeuvre afge geven artillerievuren, volkomen van kracht: ,,Mais mon cher ca- marade, les artilleurs ne sont pas plus bêtes que les fantassins. Si on leur donne de belles positions (lees voor den tegenwoordig en tijd „waarnemingsposten"), ils sauront bien choisir leur objectifs de tir". En hiermede zijn wij tevens in de historie terecht gekomen. De historie van den uitgroei van de infanterie-artillerie samen werking tot eén vraagstuk. Bestond dit vraagstuk dan vroeger niet Over de noodzakelijkheid van samenwerking is ook reeds vroe ger geschreven. Omdat zij altijd noodig is geweest- Steeds waar de infanterie een beslissing zocht te bevechten, was het noodig om het evenwicht, dat aanvaller en verdediger in den aanvang van het gevecht hebben, te verbreken door een concentratie van krachten op een bepaald punt. Steeds was hier ook een krachtiger wapen voor noodig dan waarover de infanterie als eigen bewapening beschikte. Een bres moest worden geschoten om de vesting van den verdediger te kunnen binnendringen en de vesting te doen vallen. Hoe kwam de samenwerking toen tot stand Eenvoudig door de infanterie recht tegenover haar aanvalsdoel op te stellen en in haar onmiddellijke nabijheid, zoodat zij bijna schouder aan schouder vochten, de haar steunende artillerie te doen oprijden. 718

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 22