oplossing, elkaar zien of ziende maken, van beide kanten wordt gezocht. In het hiernavolgende willen wij de verschillende toegepaste of aanbevolen methoden aan een beschouwing onderwerpen, om ten slotte voor enkele gevallen na te gaan, hoe in het A.T.V. de desbetreffende bepalingen als een juist uitvloeisel van hooger- ontwikkelden gedachtengang moeten worden erkend en in hoeverre zij tot op zekere hoogte als een afwijking moeten worden beschouwd. HOOFDSTUK II. De opbouw der samenwerking. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat de samenwerking inf.-art. algemeen onderverdeeld wordt in 4 elemen ten, t.w.: a. de moreele samenwerking; b. de intellectueele samenwerking; c. de samenwerking door de opdracht (liaison par le haut) d. de samenwerking tusschen de ondercdtn. n.l. tusschen een infanterieonderdeel en het haar rechtstreeks steunende artil lerieonderdeel (liaison par le bas). Uit deze 4 elementen, welke steeds aanwezig zijn, is het gebouw der samenwerking opgetrokken. Men moge het één het fundament noemen, het tweede den opbouw, het derde de overkapping en het vierde het cement, naar gelang van de grootere of kleinere beteekenis, welke men aan elk der elementen toekent, alle zijn noodig om een sluitend, hecht geheel te krijgen, dat de stormen van het slagveld kan doorstaan en er ongeschokt uit te voorschijn kan treden. Ontbreekt een der elementen, dan wordt het geheel bouwvallig en zal ineenstorten. ad a: De moreele samenwerking. De tijd ligt gelukkig achter ons, dat van particularisme tusschen beide wapens sprake was. Er zullen niet veel weldenkende officie ren meer te vinden zijn, die, zooals vóór den oorlog, om eenigerlei reden, hetzij vermeende grootere kennis of belangrijker taak, hetzij om grooter aanzien, hoogere betaling of eleganter uniform, zich de meerdere, de belangrijkere van een ander gevoelen. Beiden, zoowel inf.- als art.officier zijn heden ten dage ervan overtuigd, dat, al moge beider opleiding, dienstverrichting a.a. verschillen, beide wapens even zeer elkaar noodig hebben, beide eenzelfde zaak, een zelfde belang dienen, n.l. het algemeene belang. Dat slechts beider actie, door beiden met inspanning van alle krachten nagestreefd, het gemeenschappelijk doel kan doen bereiken. Daar toe zullen beiden alle krachten moeten inspannen, zullen beiden 721

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 25