Conclusie. Men kan met een bepaalde toegemeten hoeveelheid art. slechts steun verleenen tot een bepaalde maximum front breedte de neiging, dit maximum te overschrijden, leidt tot mis lukking van den aanval. Dit maximum is afhankelijk van om standigheden n.l. terrein en toestand van den vijand (mate van dekking en voorbereiding). Elk geval moet dus het onderwerp zijn van een zij het korte bestudeering door den inf.cdt. en den hem steunenden art.cdt. en moet toch snel worden opgelost. Dit is slechts te bereiken door veelvuldig samen oefenen. Wij hopen met het vorenstaande den inf.officier overtuigd te hebben, hoe noodzakelijk het is,, met het oog op een werkelijk harmonische samenwerking, om op de hoogte te zijn van het ka rakter van het wapen der art. En den art.officier van de nood zakelijkheid om het inf. gevecht te kennen, haar moeilijkheden, benoodigden tijd om in verschillende terreinen terrein te winnen. Alleen dan kan hij doeltreffend adviseeren en den inf. cdt. bij staan, met hem same?iwerken. De liefde kan niet van één kant komen. Beiderzijds geven en begrijpen, beiderzijds willen en kun nen. En dat laatste is hier identiek met kennen. Na al het vorenstaande zal het duidelijk zijn, dat de intellec- tueele samenwerking een der elementen is om te geraken tot de oplossing van het probleem, tot de kern, welke wij hiervoren noemden, elkaar ziende maken. De art. kan de inf., die zij moet steunen, vaak niet zien met het bloote oog, doch de kennis van haar strijdwijze maakt, dat zij zich kan voorstellen onder wat voor omstandigheden zij zich bevindt, wat zij noodig heeft en helpt dus het geestesoog ziende te maken. Zoo anderzijds de inf. Zij helpt de art. ziende te maken en kan dit o.m. door zich in te denken en voor te stellen, hoe de art. werkt, door te weten wat zij kan en wat zij niet kan. Alle andere, hierna nog te behandelen elementen, werken, zoo als wij zullen zien, in dezelfde richting. ad c. De samenwerking door de opdracht liaison par le haut). Hieronder wordt verstaan het door den A. B., die het geheele gevecht leidt, regelen van de samenwerking tusschen de art. en de inf., die rechtstreeks gesteund zal worden. In den meest een- voudigen vorm bestaat zij uit de aanwijzing van een bepaald art. onderdeel, dat een bepaald inf. onderdeel zal steunen, terwijl de verdere regeling der samenwerking aan de betrokken commandan ten wordt overgelaten. In den meest uitgebreiden vorm bestaat zij uit het vastleggen gedurende de geheele actie van bepaalde, op vastgestelde tijdstippen afgegeven art. vuren, terwijl de bewe ging der inf. gelijken tred houdt met de verplaatsingen van die vuren. Zoodat er voor de nadere regeling tusschen de betrokken 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 34