door toch wordt het observeeren van de art., het inleven in het zoo uitgebreide doelenterrein, begrensd en vernauwd en daar door vergemakkelijkt. Zij zal zich bovendien slechts behoeven in te stellen op een enkel inf.onderdeel, kan dus gemakkelijker de beweging daarvan volgen, tast niet in het duister, verwisselt niet zoo licht vriend en vijand, kan door voortdurend contact met dat ééne onderdeel het in al zijn evoluties volgen en zich dus voor stellen, waar en onder welke omstandigheden het zich bevindt. En hierdoor dus helpen de blindheid der art. op te heffen. De inf. zal steeds weten, waar de art. is en tot wien en waar heen haar aanvragen te richten. Zij kan gegevens aan de art. verschaffen omtrent eigen beweging en plaats en die van den vijand. Zij zal regelend kunnen medewerken aan het vuur dei- art., wanneer zij weet, waar deze staat. Een voorbeeld zal dit verduidelijken. Infanterie in de lijn AB heeft steun van art., vurende uit de richting C, gevraagd op D. Het vuur valt in E, 200 m te kort, gezien van de lijn AB uit. De infanterie verzoekt het vuur 200 m voorwaarts te verleggen. Resultaat is, dat het vuur 200 m verder valt in de schootsrichting CE, dus in F en D wederom niet be reikt. Een gevolg van de omstandigheid, dat de inf. de plaats der art. niet juist wist, doordat tusschen het betrokken art. en inf.- onderdeel de samenwerking niet was vastgelegd of onvoldoende gegevens over en weer waren uitgewisseld. Nog eens, een der mogelijkheden om elkaar ziende te maken, ligt in deze vastlegging. Zóó belangrijk wordt deze zelfs geacht, dat verschillende buiten- landsche schrijvers aanbevelen steeds hetzelfde art. onderdeel aan hetzelfde inf.onderdeel toe te wijzen, opdat men elkaar, rekening houdende met de verschillende karakters, nog beter leert begrij pen, nog beter kan ziende maken. Beschikt men over veel art., zoodat elk inf.onderdeel (regiment) steeds art. steun kan krijgen, dan is voor deze methode veel te zeggen, doch dan rijst onwille keurig de vraag, waarom dan dit art.onderdeel niet organiek bij dat regiment in te deelen. Een organisatie van het regiment, zooals deze o.a. bij het Rus sische inf.regiment bestaat (1 afd. a 2 battn. 7,6 cm). Wij zullen 732 C

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 36