3. RADIOGEBRUIK EN -MISBRUIK TE VELDE. door W. A. VAN DER BEEK, Majoor der Infanterie. In het Sept./Oct.-nummer (1935) van het „Infantry Journal" komt een artikel voor van de hand van A. M. Nikolaieff, getiteld „Secret cause of German successes on the Eastern front", waarin aan de hand van ervaringen uit den wereldoorlog enkele conclusies worden getrokken, welker kennisneming ook voor ons van belang kan worden geacht, weshalve het van nut kan zijn, dit artikel hieronder ampel te bespreken. Als oorzaak van de groote successen der Duitsche en Oostenrijk- sche legerscharen in den wereldoorlog op het Oostfront wordt genoemd het onoordeelkundige gebruik, dat de Russen maakten van draadlooze telegrafie voor het overbrengen van bevelen en berichten, waardoor de Hoofdkwartieren der Centralen bijna onaf gebroken op de hoogte zijn geweest van de opstelling der Russische strijdkrachten en van de voornemens der bevelhebbers. Het mag als een bekend feit worden aangenomen, dat de Russen in den aanvang van den oorlog onvercijferde berichten per radio verzonden. De oorzaak hiervan moet, volgens generaal Golovine, gezocht worden in het gebrek aan goede organisatie alsmede in de wanorde, welke het werk van de Russische Staven in het begin van den oorlog kenmerkte (N. Golovine: „The history of the campaign of 1914 on the Russian front. The beginning of the war and the operations in East-Prussia", Prague 1926). Een andere Russische schrijver, generaal Daniloff, leider van de militaire operaties bij het Russische Algemeene Hoofdkwartier in het eerste oorlogsjaar, schrijft het verzenden van onvercijferde radio berichten toe aan het feit, dat men in het algemeen nog onvoldoende met dit verbindingsmiddel vertrouwd was. Bij verschillende staven zou het gebruik van draadlooze telegrafie te velde nog volkomen nieuw zijn geweest (Y. Daniloff: „Russia in the Worldwar", Berlin 1924)Men zou hieraan het gebrek aan draadverbindingen kunnen toevoegen, zoodat de oorzaken aldus kunnen worden samengevat: 735 „The sad experience of the Russians fully reveals „the extreme disadvantage at which an army in „the field may be placed if it freely uses the wireless „telegraph".

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 39