Welke waren de Russische plannen Door de ontcijfering van achtereenvolgens opgevangen radiotelegrammen had men omtrent de Russische voornemens klaarheid gekregen, en wist men, dat de Russen een nieuw front organiseerden, waarvan de rechter vleugel zou komen te liggen bij Novogeorgievsk.J) Met de daarvoor noodige verplaatsingen zouden enkele weken gemoeid zijn het was dus wèl een buitenkansje voor de Oostenrijksche enDuitsche leger leiding, dat zij zoo tijdig, zoo juist, en zoo volledig werden ingelicht. De Russische hergroepeering zou op 20 October voltooid zijn. Van 12 September tot 20 October zouden de Russen dus niet op groote schaal aanvallend kunnen optreden, en in dien tusschentijd „viel" hun geheimschrift, waarvan de sleutel al dien tijd blijkbaar niet was gewijzigd. Van de genoemde omstandig heden maakten de Duitsche en Oostenrijksche troepen nu dank baar gebruik om tusschen 9 en 12 October naar de Weischsel op te rukken en de Russen vóórdat hunne hergroepeering voltooid was aan te vallen. De Russen werden tot op den rechter oever van de Weichsel teruggedreven, doch wisten zich aldaar staande te houden tot hunne hergroepeering gereed was. Onmiddellijk daarna, op den ochtend van den 21sten October zou de Russische aanval worden ingezet, waarbij het zwaartepunt zou worden gelegd op den Duitschen linker vleugel. Deze hoofd- druk zou worden uitgevoerd door het 2e en 5e Leger, welke daartoe in de lijn Novogeorgievsk Warschau waren opgesteld. Doch in den nacht van 19 op 20 October trok het Duitsch-Oostenrijksche front geheel onverwachts terug, zoodat de Russische aanval in zóóverre geen succes kon worden, dat de vijand ontsnapte. Waren de Duitschers twee dagen langer in hunne posities gebleven, dan zou hun toestand uiterst kritiek zijn geworden. Generaal Ronge deelt hieromtrent mede, dat de terugtocht van de Weichsel naar Silezië door Generaal Hindenburg werd bevolen, omdat hem uit de ontcijferde radioberichten duidelijk was gewor den, dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen in getalsterkte verre in de minderheid waren bij de Russische strijdkrachten. Toch was het gevaar voor de Duitsch-Oostenrijksche troepen nog geenszins geweken, immers was het te verwachten, dat de Russen tot een ver volging zouden overgaan. De toestand, zooals die zich verder ont wikkelde, was als volgtDe strijdkrachten der Centralen trokken in Z.W.-richting terug, spoorwegen en bruggen achter zich ver nielende. 8 November bereikten zij daarbij de lijn Kalisch Chenstokhov, en begonnen deze lijn te bevestigen. Op 13 Novem ber ontvingen de Russische strijdkrachten bevel, tegen deze lijn op te rukken. Uit de opgevangen berichten vernemende, dat de Russische strijdkrachten tegenover genoemde lijn waren gecon centreerd en dat hun rechter vleugel was blootgesteld aan een b Zie schets blz. 739. 738

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 42