doen, dat de ontsluiering van Servische cijferberichten weinig moeilijkheden meer opleverde. Wat betreft de bewerking van Russische cijferberichten vóór het uitbreken van den oorlog, was men minder fortuinlijk. Het geheim van het Russische cijferschrift werd, zooals we hebben gezien, eerst ontsluierd ongeveer 50 dagen na het begin van den oorlog. Doch daarna leverde het meelezen van de Russische be richten „with the exeption of some unadvoidable mutilations" geenerlei moeilijkheden meer op, alhoewel de Russen tot begin 1915 reeds 16 keer hun geheimschrift hadden gewijzigd (bedoeld zal wel zijn, dat de sleutel 16 malen werd gewijzigd, hetgeen dan ook een belachelijk gering aantal malen is)Dat het overigens aan „materiaal" niet ontbrak moge blijken uit het feit, dat er dagen waren, waarop niet minder dan 70 telegrammen werden opge vangen. De voornaamste fouten, welke de Russen bij het gebruik van geheimschrift maakten waren a. Verzenden van berichten gedeeltelijk in klare taal en gedeelte lijk vercijferd (weliswaar heeft dit slechts kort geduurd, doch in elk geval lang genoeg, om den vijandelijken Intelligence- Service voldoende inzicht te verschaffen in de gebezigde ver- cijferingsmethode) b- Het gebruik van twee geheimschriften, een oud en een nieuw, voor de vercijfering van gelijkluidende berichten. Deze aanranding van de fundamenteele regelen voor het ge bruik van geheimschrift geschiedde op momenten, waarop de ver- cijferingswijze werd veranderd (hetzij dat slechts de sleutel, het zij dat het geheele systeem werd gewijzigd). Het gebeurde name lijk herhaaldelijk, dat Russische stations een cijfertelegram ont vingen, gesteld in een nieuw systeem dan wel vercijferd met een anderen sleutel, waarmede ze nog niet op de hoogte waren gesteld. Die stations vroegen dan onder mededeeling van deze om standigheid in klare taal, het bericht te herhalen in het oude geheimschrift, en de afzender herhaalde het bewuste bericht woordelijk, doch thans in het oude, d.i. het den vijand bekende, systeem. Zulks was uiteraard voor den Oostenrijkschen Intelligence-Service voldoende men had de twee berichten slechts onder elkaar ie schrijven om het nieuwe systeem te onderkennen. Het onafgebroken gebruik van draadlooze telegrafie is voor de Russen van groot nadeel geweestde vijand was daardoor bijna even snel op de hoogte van den inhoud der berichten als de ge adresseerden. Generaal Batyushin (van den toenmaligen Russi- schen Generalen Staf) houdt vol „that the military action of the „Russians in the World-War would have been much more success ful, if they had not used wireless telegraphy at all". Hij staaft 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 45