bevel wordt gegeven, haar vuur te verleggen naar een nieuw doel, waarvan de gegevens nauwkeurig worden medegedeeld (plaats, afmetingen enz.). Dit bevel wordt gelijktijdig door den vijand opgevangen, waarvan het gevolg kan zijn, dat het doel verdwenen is juist op het moment, dat de afd. gereed is het vuur te openen. M.a.w. hoewel de uitvoering onmiddellijk aanvangt, is voor de voltooiing daarvan een zekere tijd noodig (vooral niet te onder schatten!); dien tijd kan (en zal) de vijand benutten voor het nemen van tegenmaatregelen. Hieruit blijkt, dat men ook bij het draadloos geven van tactische bevelen zich nauwkeurig rekenschap behoort te geven van mogelijke gevolgen van seinen in klare taal. Tot de zéér belangrijke diensten, welke draadlooze telegrafie ons bewijzen kan, behoort ook het afsluisteren. Het zal kunnen voorkomen, dat bepaalde radioinstallaties gedu rende lang er en tijd niet zullen mógen worden gebezigd om te seinen doch uitsluitend zullen moeten worden gebruikt om af te luisteren. Zooals de verkenningspatrouille „ziet zonder gezien te worden", zoo luistert de „luisterdienst" zonder zich te laten hooren. Dat hierdoor uiterst belangrijke en juiste gegevens kunnen worden verkregen leert ons het bovenstaande fragment uit de krijgsgeschiedenis. Voor wat betreft den invloed van den luister- dienst op het verloop van den slag bij Tannenberg, moge ik ver wijzen naar hetgeen wij daaromtrent schreven in het I.M.T. 1932 No. 5, blz. 362 en 363. De Oostenrijkers hadden in den wereldoorlog op ongeveer elke 5 km front een afluisterstation. Aan dit gebruik van draadlooze telegrafie (en uiteraard ook -telefonie) als „verkenningselement" kan nimmer te veel aandacht worden geschonken. 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 47