niet klakkeloos voor onze Indische omstandigheden kan worden overgenomen. Het optreden van een verzetspartij kenmerkt zich door het gemis aan discipline en eenhoofdige leiding. Het verzet wordt eerst gaandeweg georganiseerd, de groote aanhang is eerst te verwachten, wanneer men op aanvankelijke resultaten kan bogen. Den hoofdaanleggers is het er daarom om te doen zoo spoedig mogelijk eenige successen te behalen en de betrekkelijk schamele uitrusting aan vuurwapenen te vergrooten. Een en ander wordt verkregen door het neerslaan van een geïsoleerden politiepost, een rampokpartij aan de buitengrens van de stad, het vermoorden van Europeanen of van Inheemsche vertegenwoordigers van het wettige gezag. Altemaal handelingen, welke bovendien het doel hebben zich zelf te bemoedigen en weifelaars op de hand te krijgen. Is men zoover, dan is de drang naar „iets groots" opgewekt; men waagt zich verder en zal trachten een belangrijk gebouw in bezit te krijgen, teneinde den volke alom kond te doen van zijn verach ting voor de gezagsinstrumenten en van zijn durf, deze ook bij daglicht te weerstaan. Men wil den indruk vestigen de wettige machtsmiddelen de baas te zijn, opdat de aanhang vermeerdere en van de onder bedreiging in den strijd medegevoerde handlangers enthusiaste medestanders zullen worden gemaakt. De intellectueele daders houden zich alsnog op den achtergrond, zij wenschen buiten schot te blijven, hetzij om elders tot verzet op te stoken, hetzij om bij mislukking vrij van straf te blijven, althans het eigen kostbare leven in ieder geval te behouden. Al deze omstandigheden doen wel duidelijk zien, dat het optre den van ons hiertegen moet zijn; snel, doortastend en vooral krachtig. De eerste klap is een daalder waard, maar komt die slag ook nog met voldoende kracht aan, dan is het pleit gewonnen. Het onmiddellijk arresteeren van alle personen, van wie op redelijke gronden is te vermoeden dat zij, ook al is het slechts zijdelings, bij de woelingen zijn betrokken of daaraan door hun politieke actie hebben medegewerkt, zal het elders uitbreken van verzet voorkomen. De strijd in de stad kenmerkt zich door 1. vuuro vervallingen, 2. gevechten om huizenblokken en belangrijke gebouwen, 3. gevechten tegen bezettingen van barricades en tegen op daken en in verdiepingshuizen opgestelde met vuurwapenen uitge ruste af deelingen van de verzetspartij. In het kampongterrein door vuurovervallingen en aanvallen met het blanke wapen. 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 49