autobus volgt, waarop een karabijnmitrailleur is opgesteld, die over de hoofden van den troep kan heen vuren. In dit verband lijkt het ons goed hier iets te vermelden van het optreden van de internationale politie en troepen te Shanghai, gedurende den gespannen toestand aldaar in 1927, zooals dit ook is beschreven in „Het optreden in grooter verband tegen Inheem- sche verzetslieden door N. L. W. van Straten". Reeds in 1925 ontstond, hoofdzakelijk door een van Moskou uit geleide agitatie tegen de buitenlanders, een voornamelijk anti Engelsche stemming 30 Mei 1925 kwam zulks tot uiting bij een poging tot het in brand steken van een politie-posthuis aan den Nanking-Road. De in het posthuis aanwezige, zwakke politiemacht zag slechts kans, de bij die gelegenheid opeengehoopte menschen- massa te verspreiden, door daarop het vuur te openen, hetgeen, hoewel dit optreden van de politie in de gegeven omstandigheden de eenige juiste handelwijze was, aanleiding gaf tot een toename van de verbittering. Men zocht daarom van politiezijde naar middelen, die evenzeer naar het doel het verspreiden der massa voerden, doch niet gekenmerkt werden door een hardheid, die in dit stadium meer na- dan voordeelen bleek te brengen. Het resultaat was, dat men een speciale politie-afdeeling opricht te, die georganiseerd en geoefend werd met het oog op het optreden tegen samenscholingen en daartoe ook steeds gereed werd gehou den. Deze afdeeling, de „Police Mob. Street Unit" genoemd, slaagde erin gedurende langen tijd de rust te bewaren en vrijwel zonder het gebruik van vuurwapens vele opstandspogingen in de kiem te smoren. Begin 1927 werd de toestand echter zoo precair, dat het zenden van troepen niet kon uitblijven, doch het feit, dat deze zich in navolging der politie in „Mob. Street Platoons" gingen organiseeren, bewijst de deugdelijkheid van de gevolgde metho den. Dadelijk na aankomst van de troepen werd de hulp van de politieautoriteiten ingeroepen voor de reorganisatie en de oefenin gen. Als gevechtseenheid voor de beoogde wijze van optreden werd de sectie gekozen, bestaande uit 4 groepen 1). Hiervan waren 2 bewapend met den gummistok (Batonsections)en droegen bij hun optreden het geweer aan den riem op den rug. De bajonet werd niet medegevoerd, uit vrees dat die door opdringende weerspan- nigen uit de scheede zou worden getrokken. 748 nl. „platoons" bestaande uit een co.gp. en 4 „sections", totale sterkte 47 man. De benamingen „platoon" en „section" hebben wij hier vertaald met „sectie" en „groep", welke namen in onze verhoudingen afdeelingen aanduiden van nagenoeg overeenkomstige sterkten als de „platoons" en „sections".

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 52