Wij hebben gemeend hierbij eenigszins langer te moeten stil staan, aangezien de in Shanghai gevolgde methode van het optre den tegen volksmenigten en samenscholingen effect sorteerde waar hier te lande weinig of geen ervaring is opgedaan omtrent het optreden in groote steden waar onlusten zijn uitgebroken dan wel op het punt staan uit te breken verdient het alleszins aanbe veling de bij onze buren gevolgde methoden nader in beschouwing te nemen. Gezien de mentaliteit van de bevolking en onze Indische toe standen en verhoudingen is ons inziens de door de Engelschen in Shanghai toegepaste methode ook hier zeer wel toe te passen. Een en ander zal met weinig kosten kunnen geschieden de methode zal echter veelvuldig moeten worden beoefend. Wij stellen ons dit optreden als volgt voor Onze sectie, welke volgens de bestaande bepalingen voor het beteugelen van woelingen uit 3 g. (k.) brigades en 3 km. met bediening bestaat, zou kunnen worden vervoerd op 3 IV2 a 2-tons vrachtauto's, welke, vooral bij het gemis aan stalen helmen, min stens van een stevig dak moeten worden voorzien, bij voorkeur echter geheel ingericht volgens het „Shanghai" model. Iedere auto vervoert 1 k.brig -|- 1 km., de km. wordt zoodanig opgesteld, dat zij over de eigen troepen kan heenvuren. Waar zeer zeker 2 auto's, soms zelfs drie, naast elkaar kunnen oprijden, kan, wanneer zulks noodig mocht zijn, een behoorlijke vuurkracht worden ontwikkeld- De le brigade treedt op als aangegeven voor de z.g. „stokken- groep" en moet dus ook met gummi- of wapenstokken zijn uit gerust. Een andere mogelijkheid voor deze groep is, haar te instrueeren alleen met het plat van de klewang te slaan of met de kolf van geweer of karabijn; de 2e brigade maakt gebruik van het blanke wapen (klewang) terwijl de 3e brigade de vuurkracht is, die al of niet in samenwer- werking met de op de auto(s) opgestelde karabijn-mitrailleur(s) het vuur openen, wanneer het optreden van de le en 2e brigade geen resultaat heeft. De sectie-commandant leidt van een der vrachtauto's de actie; aan hem is van iedere brigade 1 man toegevoegd, zoomede de commandant der km. brigade. Handgranaten, zoo eenigszins mogelijk gevuld met traangas, worden meegenomen. Traangas speelt een zeer belangrijke rol bij het verspreiden van samenscholingen en mag ons inziens in de uitrusting van den troep niet ontbreken. Het is geenszins noodig, dat de onderdeelen van de sectie gezamenlijk optreden; het is zeer wel mogelijk dat een heele of halve brigade een patrouille-opdracht krijgt uit te voeren. Geldt het echter het verspreiden van een menschenmenigte van eenige 751

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 55