beteekenis, dan dient de sectie in haar geheel op de bovenomschre ven wijze te worden ingezet. In onze belangrijkste steden zouden wij voor de handhaving van orde en rust per korps, tenminste de beschikking willen hebben over één compagnie uitgerust als hierboven aangegeven. Deze secties zullen in een ander stadium nl. wanneer onlusten zijn uitgebroken, al of niet in samenwerking met pantserwagens, be langrijke diensten kunnen bewijzen. Wij komen hier bij onze toegepaste studie op terug. Eenige algemeene zaken, welke bij het bezetten door de militaire macht van een plaats (stadswijk), waar het uitbreken van ernstige woelingen wordt gevreesd, in acht moeten worden genomen, worden hier vermeld. Het gunstigste tijdstip voor het binnenruk ken is het aanbreken van den dag. Van te voren dient de troepen commandant gegevens te verkrijgen over: a. den toestand; b. de plaats(-en), waarheen de troep zich moet begeven; c- de te volgen wegen of straten, met inlichtingen omtrent de gezindheid der bevolking, welke nabij deze wegen of straten woont. d. maatregelen, welke reeds tijdens het binnenrukken moeten worden genomen zooals bezetting van bepaalde zeer belang rijke gebouwen enz. enz. Deze gegevens kunnen worden verkregen van het Binnenlandsch Bestuur en van de politie, terwijl indien gewenscht, officieren kun nen worden vooruitgezonden, voorzien van een schriftelijke last geving. Deze officieren kunnen tevens met de betrokken autoritei ten de maatregelen bespreken, welke noodig zijn met het oog op een ongestoorden opmarsch. Aangezien de aanwezigheid van de troepen een vertrouwen- wekkenden invloed zal uitoefenen op het rustige deel der bevolking en het uitbreken van woelingen kan voorkomen, moeten de troepen zoo snel mogelijk, dus per vrachtauto, oprukken. Het optreden van een sectie, vervoerd op auto's, als hierbovenomschreven zal een zeer gunstige uitwerking kunnen hebben. Steeds dienen bij den opmarsch veiligheidsmaatregelen te worden genomen. Bij een troepenvervoer per auto verdient daar voor de indeeling van een of meer pantserwagens aanbeveling. Bij alle maatregelen zal voor oogen staan, dat de militairen het uiterste machtsmiddel vormen; van het optreden van legerafdeelin- gen moet in de eerste plaats kracht uitgaan. De troep moet gezamenlijk optreden en mobiel blijven. Opdrachten, waar men een paar man voor noodig heeft, liggen op het terrein van de politie, evenals de politieke verkenning. De politie (recherche) is daarvoor geoefend en ingericht. Een zeer in nige samenwerking tusschen leger en politie is dus noodzakelijk. 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 56