NAPOLÉON overschatte de marschcapaciteit van zijn legers in de barre gebieden van Polen, Lithauen en Rusland hij onder schatte den taaien weerstand en het volkskarakter der Russen. Aldus heeft NAPOLÉON zich zelf verslagen, en zijn het niet in de eerste plaats verkeerde operatieve besluiten, de vijandelijke tegen stand, koude en honger geweest, die den veldtocht hebben doen mislukken. Den 17 Juni toen de Fransche legers in opmarsch waren naar de Njemen brak NAPOLÉON met zijn staf op naar de rivier waar de brugslag was begonnen. Den 24 Juni begon over 3 bruggen de overtocht, en was NAPOLÉON de eerste die als symbolische uiting de brug overschreed en Rusland inreed later was hij weder de eerste die Rusland verliet. De marsch over de bruggen was zoo slecht geregeld, dat bij deze eerste operatie een heillooze verwar ring ontstond welke aantoonde, dat leiding en tucht niet in orde waren een bedenkelijk begin. Den 28 Juni was NAPOLÉON in Wilna. De Russische legers waren bij zijne nadering teruggetrokken. Wel was oorspronkelijk het plan den vijand bij Wilna op te vangen, doch omdat de stellingen daar nog niet gereed waren meende men het beter voorloopig uit te wijken. Dat de Russische legerleiding van huis uit de bedoeling heeft gehad door terugwijken NAPO LÉON naar het binnenland te lokken om hem daar te verslaan, is niet juist, en een achteraf gemaakte geschiedenis. Alleen omdat zij bij Wilna nog niet gereed waren voor den strijd trokken de Russische legers gedwongen terug en eerst later, toen gebleken was hoe de Fransche legers te lijden hadden door de gebrekkige discipline en de slechte verpleging, maakte men van den nood een deugd en werd de geordende terugtocht na al dan niet eerst stand te hebben gehouden als een feitelijke leidende operatie aanvaard. In Wilna bleef NAPOLÉON zonder dringende redenen 2 weken halt houden. Door de groote zomerhitte hadden de Fransche legers op de stoffige landwegen reeds sterk geleden de falende verple ging in dit barre, zeer dun bevolkte land was oorzaak dat brood en groenten van den aanvang af ontbraken, zoodat het gebrek aan discipline zich al dadelijk kon demonstreeren in ijverige stroop partijen. Reeds kort na het binnenrukken van Rusland verlieten duizenden soldaten de gelederen, wierpen hun wapens weg en volgden plunderend en brandend de troepengroote aantallen paarden stierven door de gebrekkige verzorging en markeerden met hun in de hitte snel in ontbinding overgaande lijken de marschwegen. En toen op de barre hitte een zware regenperiode volgde, welke de onverharde wegen in modderpoelen herschiep, werd het er voor de bivakkeerende troepen niet beter op. In Wilna aangekomen hadden de Fransche legers door het gebrek aan tucht reeds meer aan sterkte ingeboet dan eenige bloe- 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 6