dige veldslagen hadden kunnen veroorzaken en daar nog geen aanraking met den vijand was verkregen was NAPOLÉON's veld tocht feitelijk al mislukt. Den 17 Juli verliet NAPOLÉON Wilna en kwam den 28 van die maand in Witebsk aan, waar hij tot 13 Augustus bleef. Zijn leger had hier reeds 130.000 man verloren en nog was de vijand niet tot staan gebracht. Bij kalm beraad was nu het oogenblik gekomen om te overwegen de voortzetting van den veldtocht naar 1813 te verschuiven en in de bereikte steden te overwinteren. NAPOLÉON kon dan zijn troepen weder ordenen, de bezette gebieden admini- streeren en exploiteeren, de verpleging regelen, zoodat hij in het voorjaar met een hersteld leger de operatiën kon voortzetten- Maar toen al was NAPOLÉON niet meer in staat tot rustige overweging en gelastte hij den voortmarsch naar Smolensk. De beide Russische Westlegers hadden inmiddels hun terugtocht op uiterst handige wijze voortgezet, zoodat NAPOLÉON geen van beide tot den slag kon dwingen. In Drissa, waar Barclay voor het eerst weerstand had willen bieden, waren de stellingen ook niet tijdig gereed geweest, weshalve de terugtocht werd voortgezet naar Witebsk, waar Bagration zijn leger met het eerste zou veree nigen. Daar hij echter niet snel genoeg bij Witebsk kon aankomen kon ook daar geen slag worden aanvaard en trok men terug op Smolensk, waar Barclay den 1 Augustus en Bagration den 3 Aug. aankwamen. Met de vereenigde Westlegers zou hier stand worden gehouden. NAPOLÉON naderde Smolensk met 180.000 man (het leger van Jéróme, die inmiddels wegens falen in zijn beleid door Davout was vervangen, inbegrepen)verheugd dat de vijand eindelijk gegrepen was. Nadat een op 16 Augustus door de Franschen ondernomen aanval was afgewezen, werd de slag den volgenden dag voortgezet en werden de Russen teruggedrongen, waarbij het den derden dag bij Valutina nog tot zwaren strijd kwam alvorens de Russen uiteindelijk besloten verder terug te trekken. Het Russische leger was niet vernietigd en had uitmuntend gestreden. De Franschen verloren er 20.000 man, de Russen 12.000. Thans was voor NAPOLÉON de kans op een spoedige beëindi ging van den veldtocht zeker verkeken, en was er alle reden om in Smolensk te overwinteren en aldus te herstellen wat in Witebsk verzuimd was. Het Russische leger, waar Barclay in het commando door den populairen Kutusow was vervangen, was bij Smolensk wel verslagen doch niet vernietigd; het trok in orde terug, vervuld van diepen haat tegen den indringer. En hoe verder het ging, des te meer namen NAPOLÉON's troepen in sterkte en gevechtswaarde af, terwijl die van Kutusow sterker werden, zoodat het evenwicht weldra bereikt zou worden- Toch besloot NAPOLÉON tegen beter weten in om verder te rukken, ondanks het stellige afwijzende advies van zijn maar- 703

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 7