776 dat voor inlijving beschikbaar is, kan een ver doorgevoerde selectie worden toegepast, met het resultaat dat het leger uitsluitend uit robuste en krachtige soldaten bestaat; hierdoor wordt voor een groot deel de hooge marschcapa- citeit van de Jap. inf. verklaard. 3. De Jap. soldaat is zeer sober: rijst en visch vormen zijn dagelijksch rant soen; dit rantsoen is licht en gemakkelijk vervoerbaar. 4. Dientengevolge zijn de treinen tot het uiterste beperkt. Zelfs bij het reg.inf. bestaan deze uitsluitend uit draagdieren. Het Jap. leger is minder aan de wegen gebonden dan elk ander leger. Ook bij een overzicht van de organisatie is vermeld dat de trein van het reg. uit draagdieren bestaat. Vermoedelijk zijn hier niet de treinen op oorlogs sterkte gebracht. Wanneer we nagaan wat bij ons in oorlogstijd door een reg. inf. moet worden medegenomen we hebben alleen maar te denken aan de munitie dan is het moeilijk te begrijpen, dat bij een Jap.reg. alles op draagdieren kan worden medegenomen. 5. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de gemotoriseerde deta chementen, welke den naam dragen van „régiment d'infanterie indépendant" en ongeveer als volgt zijn samengesteld: 1 bataljon inf. van 1000 man 1 sectie automatische kanonnen 1 cie. vechtwagens 1 bij. bg. art. 1 sie. genie. I.v.m. het ruime gebruik dat de Japanners te Jehol en Hopei van dergelijke detn. hebben gemaakt en het bijzondere belang dat de Jap.partij-cdt. hieraan hechtte, twijfelt S. niet aan de uitgebreidheid van de rol, welke aan dergelijke detn. zal worden toebedeeld. 6. Bij alle oefeningen bleek bij de subalterne officieren een juiste waar deering van de tactische situatie te bestaan, terwijl allen bezield waren met een „esprit d'initiative agressif". 7. Heeft men de oefeningen medegemaakt, dan is de neiging groot om de conclusie te trekken, dat de Jap. het vij. vuur minacht, althans onderschat de Jap.inf. verplaatst zich in den aanval niet met die voorzichtigheid, welke wij onvermijdelijk achten. Hiertegenover moeten wij echter stellen, dat iedereen van een zeer offensieven geest is vervuld en dat de wil om met de grootst mogelijke snelheid de vuurorganen in werking te brengen, overheerscht. Zoodra de vij. is waargenomen, wordt hij met een maximum aan vuurmid- delen begroet. De juiste conclusie zal wel zijn, dat men de waarde van het vuur wel kent, maar dat men door stoutmoedig optreden en het ontwikkelen van een nog grootere vuurkracht er in hoopt te slagen, de vuurkracht van den vij. te elemineeren. 8. De indruk werd verwekt, dat de details van het gevecht van weinig belang worden geachteen goede tactische opzet is, naar het schijnt, vol doende. 9. Het was niet mogelijk van den verbindingsdienst iets anders waar te nemen, dan enkele ordonnansen en lijnleggers, daar de buitenlandsche offi cieren ver van de copn. verwijderd werden gehouden. Gemotoriseerde infanterie. De majoor Spannenkrebs behandelt in het M.W. nr. 37 van April 1936 een gemotoriseerd detachement. [Zooals blijkens het vorenstaande uittreksel betreffende de Japansche manoeuvres, vaak door de Japanners wordt ge bruikt] S. vermeldt hieromtrent het volgende vervoerd op auto's.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 80