schalken van wie vooral de Pool Poniatowski, die land en volk beter kende dan NAPOLÉON, een verder oprukken sterk ontried. Kutusow besloot om bij Borodino, kort voor Moskou, weder stelling te nemen. Hij beschikte in die van nature sterke stelling over 104.000 man, 7000 kozakken, 15.000 man landweer en 640 vm. Den 24 Augustus brak NAPOLÉON van Smolensk op om de Russen te volgen, blindelings medegetrokken achter den vijand, dien hij wilde vernietigen ongeacht de omstandigheden. Den 7 "September "begon de slag bij Borodina door de Franschen slag aan de Moscowa geheeten waarbij NAPOLÉON over 124.000 man en 587 vm. beschikte en reeds 's middags tegen 16.00 was de slag ten einde wegens volkomen uitputting van beide partijen bij die moord op groote schaal. De Franschen verloren 28.000 man, waaronder 50 generaals, de Russen 50.000 man. 1) Aan beide zijden had de leiding volkomen gefaald NAPOLÉON was naar een te voren genomen redoute gereden, waar hij 12 uren lang volkomen apathisch doorbracht en voor goede berichten even ongevoelig was als voor slechte zijn troepen zooals vroeger door zijn voorbeeld en aanwezigheid inspireeren deed hij niet meer, leiden nog minder. Kutusow bracht den slagdag ver van het slagveld door met zijn talrijken staf in culinaire geneugten. Van een Russische nederlaag kan eigenlijk wederom niet ge waagd worden, omdat het leger wel zwaar geleden had doch aller minst gebroken terugtrok. Den 14 September kwam NAPOLÉON voor Moskou's poorten waar hem een nieuwe verrassing wachtte: tegen de gewoonte in, dat een afvaardiging uit de stad klaar stond om ootmoedig den overwinnaar te ontvangen, was er niemand ter receptie, zoodat NAPOLÉON den nacht in de voorstad Mojaisk doorbracht. Eerst den volgenden dag reed hij de stad binnen door de verlaten straten en begaf zich naar het Kremlin waar hij zijn intrek nam. Een zijner troefkaarten, de onderlinge afgunst tusschen de volkshoofd- 704 „Es ist auch wenig bekannt, dasz die von Napoleon am 6 September „befohlenen Anordnungen zum Angriff zum gröszten Teil nicht aus- „geführt werden konnten, da sie sich praktisch gar nicht verwirklichen „lieszen!" Kircheisen, II, blz. 246. l) De gegevens zijn van Kircheisen. De Russen zeggen (Verestchagin, Napoléon I en Russie, blz. 62): Fransche verliezen 50.000 man, waaronder 1200 officieren, van wie 49 generaals, Russische verliezen 40.000 man, waaron der 1732 officieren, van wie 18 generaals. Ségur, adjudant van Napoléon, meent: Fransche verliezen 40.000 man. In elk geval voor één slagdag bij een gezamenlijk effectief van 250.000 man een schrikbarend aantal. Chirurgisch detail „Larrey allein hat innerhalb von 24 Stunden nach der Schlacht von Borodino an zweihundert Gliederamputationen vorgenomen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 8