791 welke door den bewerker een gelukkiger oplossing wordt geacht, omdat aldaar het standpunt gehandhaafd is, dat de man, ook niet gedurende den marsch, van zijn strijdmiddelen gescheiden mag worden. In het Oostenrijksche leger is blijkbaar naast den ransel een draagzak ingevoerd, welke zoowel onder de ranselklep als aan de hand gedragen kan worden. Enkele foto's illustreeren het besprokene. Journal of the Royal United Service Institution, Febr. 1936. „Oil from coal in wartime"; een voordracht gehouden door colonel W. A. Bristow, president van de „Low Temperature Coal Distillers Association of Great Britain". Deze voordracht behandelt voor E. het brandende vraagstuk van de olievoorziening in oorlogstijd. Er wordt eerst gewezen op de onttroning van de steenkool door de olie door dit feit is de vroegere machtspositie van het Britsche Rijk volledig ondermijnd. Daarna volgt een overzicht van den olie-aanvoer in vredestijdvoor verschillende oorlogsgevallen wordt dan nagegaan, wat van dezen aanvoer waarschijnlijk kan overblijven, hetgeen zeer onvoldoende blijkt te zijn. Voorzieningen zijn daarom dringend noodig en dat temeer, omdat de olie-aanvoer slechts langs enkele zeewegen plaats vindt in zeer kwetsbare tankbooten. Deze voorzieningen dienen drieërlei te omvatten le. Opslag van olie in ondergrondsche, volledig gecamoufleerde, en door pijpleidingen verbonden ruimten met een capaciteit van liefst 6 maanden gebruik. 2e. Verplaatsing van de meeste der tegenwoordige olie-installaties naar de Westkust, omdat zij thans te kwetsbaar zijn voor vliegeraanvallen. 3e. Uitbreiding van de thans reeds aanwezige en met succes werkende installaties tot winning van verschillende oliesoorten uit steenkool en de producten der gasfabrieken, waardoor in ieder geval de voor de luchtmacht noodige motorspirit steeds beschikbaar zou zijn. Deze uitbreiding zou econo misch denkbaar zijn een meer zorgvuldig verbruik der verschillende soorten kool en een omzetting van den „huisbrand" is daartoe echter noodig. Voor Duitschland vindt men dezelfde kwestie o.a. besproken in Wehrtech- nische Monatshefte en wel in het December-nummer 1935, „Kohle als mili- tarische Wirtschafts-faktor" en onder den titel„Nationale Ölpolitik im Reiche und im Auslande", waarvan het eerste deel verschenen is in het Februari-nummer 1936. De verschillende procédé's voor de synthetische olie bereiding (w.o. smeeroliën) uit teersoorten, steen- en bruinkool worden genoemdmen krijgt een beeld van de organisatie van het streven naar zelfgenoegzaamheid. Ook al heeft men in Duitschland het doel nog lang niet bereikt, de wegen, die daarheen leiden, zijn getraceerd. W ehrtechnische Monatshefte, Febr. 1936. „Die Wehrtechnische und Wehr- wirtschaftliche Aufbau Ruslands seit dem Kriege", Major a.D. Wünsche. Schrijver beoogt een overzicht te geven van den groei en de beteekenis der industrie in de U.S.S.R. in verband met de behoeften van het zich steeds vergrootende roode leger. Hij geeft een beeld van de vele moeilijkheden, waarmede deze industrie te kampen heeft; voor een groot deel zijn die terug te voeren tot het systeem en den Russischen volksaard. De achterstand in het verkeerswezen is schrikbarend. De tijd, dat de U.S.S.R. in staat zal zijn goed en afdoende in de behoeften van zijn weermacht in oorlogstijd te voldoen, ligt nog in de verre toekomst. Revue des troupes colonialesNov./Dec. 1935. „L'autarchie allemande". Capitaine Génin bespreekt de economische moeilijkheden van Duitschland ten gevolge van de devisen-schaarschte in het Reich, waardoor de onbelemmerde import onmogelijk is geworden. Hij noemt de achtereenvolgende maatregelen, welke getroffen zijn voor de beperking van den invoer van grondstoffen; het Ersatz-artikel is weer opgeleefd. In September 1935 is de nood zoo hoog

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 95