792 gestegen, dat aan Dr. Schacht met vrijwel dictatoriale bevoegdheden de leiding van het „Nieuwe Plan" werd opgedragen. Er dient te worden afgewacht, of op den duur de beperkingen, die dit plan aan de Duitsche volkshuishouding oplegt, gedragen zullen kunnen worden. Men zou dit artikel als een ver volg kunnen beschouwen op dat in de Revue militaire francaise, Juli 1935, L'économie allemande dans ses rapports etc., dat afsloot met het December nummer 1934. L. Geneeskundige Dienst. Archives Médicales Beiges, Mai 1936, Nr. 5. „Les enseignements du Ille Congres International de l'Aviation sanitaire". Dit zeer lezenswaardig congresverslag, opgesteld door het Hoofd Vlieg- medischen Dienst van het Belgische leger, overste Sillevaerts, begint met het geven van een overzicht der verschillende stadia, welke het zieken- en gewondentransportwezen in den loop der tijden heeft doorgemaakt met als uiteindelijk resultaat de schitterende successen van het vervoer per vliegtuig. Na gewezen te hebben op het pionierswerk van den Amerikaan Chassaing en de latere bemoeiingen van Tilmont en Nunirowski met betrekking tot het dienstbaar maken van het vliegtuig aan medische doeleinden, welke pogingen echter aanvankelijk niet bijzonder succesvol waren, constateert S. dat de krijgsbedrijven in Marokko, den Levant, Mesopotamië en Lybië baan brekend hebben gewerkt op het gebied van gewonden- en zieken-evacuatie door de lucht. Hij beschrijft de groote moeilijkheden aan het vervoer door de uitgestrekte en ongebaande gebieden in de koloniën verbonden, het voor den patient daaraan verbonden gevaar, en legt dan den nadruk op de enorme voor- deelen van het transport door de lucht. Ter illustratie geeft hij het vol gende voorbeeldTwee groepen, elk van 50 zwaargewonden, worden uit hetzelfde gebied en onder dezelfde klimatologische verhoudingen, de eene per luchtambulance, de andere met verschillende vervoermiddelen te land (lastdieren, draagbaren, ambulance-auto's) naar het achterland getranspor teerd. Van de eerste groep stierf onderweg 1 van huis uit reeds hopeloos geval, van de tweede 17, d.i. 2 tegen 35 Na 14 dagen waren er van de eerste groep nog 42 in leven, en van de laatste slechts 7, zegge een sterfte cijfer van 15 tegen 80 Vervolgens worden de eischen geformuleerd waaraan vliegtuigen ten dienste van het zieken- en gewondenvervoer hebben te voldoen: le Zij moeten gelegenheid bieden tot liggend vervoer. 2e Er moet gelegenheid bestaan tot het aan boord nemen van verschil lende brancard-typen. 3e Het uitladen moet eenvoudig zijn en eventueel door niet geschoold personeel zijn uit te voeren. 4e Er moet plaats zijn voor een ziekenverpleger met het noodige verple- gingsmaterieel. 5e Zij dienen uitgerust te zijn met de meest moderne aanwinsten op het gebied van veiligheid en comfort. Alle burgervliegtuigen, hetzij sport- of verkeerstoestellen, kunnen, indien zij aan vorengenoemde eischen voldoen, voor medische doeleinden worden gebruikt. Als regel zullen zij echter niet aan deze eischen beantwoorden, tenzij er reeds bij den bouw rekening mee gehouden is. Een vliegtuig gebouwd voor sport- of verkeersdoeleinden, dat zoo de omstandigheden zulks noodig maken ook als ambulance-vliegtuig kan worden gebruikt, moet als ideaal beschouwd worden. Daarom zou het aanbeveling verdienen vlieg tuigconstructie in dien geest te stimuleeren door het verleenen van subsi dies, het uitloven van prijzen e.d.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 96