793 Een algemeen gebruik van voor medische doeleinden geschikte burger vliegtuigen zou een behoorlijke organisatie van het ziekentransport door de lucht in de cultuurlanden mogelijk maken. In de koloniën en andere ge bieden van groote uitgestrektheid met slechte verbindingen te land is de mogelijkheid van luchttransport onontbeerlijk voor een goed functionnee- renden geneeskundigen dienst. Verder wordt de kwestie van samenwerking met openbare diensten en particuliere vereenigingen in beschouwing genomen en tenslotte de organi satie van een eerste-hulpdienst bij vliegongelukken. Hierbij werden de vol gende punten aan een beschouwing onderworpen le Het vinden van de plaats van het ongeval. 2e De wijze van naderen. 3e Organisatie van de eerste-hulpverleening op de plaats der ramp, de evacuatie en opname in een daarvoor in aanmerking komend hospitaal. Het congres nam de volgende resoluties aan le Internationale overeenkomsten zullen zoo spoedig mogelijk gesloten moeten worden tot regeling der samenwerking van land- en luchttrans port bij hulpverleening in urgente gevallen, en in streken met weinig communicatiemiddelen, zoowel als bij vliegongelukken. 2e Er zullen de noodige stappen moeten worden gedaan om zoowel tijdens de vlucht als te land aan de per vliegtuig vervoerde patiënten de ver- eischte medische hulp te verzekeren op alle openbare en particuliere vliegvelden zullen permanente hulpposten moeten worden opgericht. 3e Bij het internationale verkeer zullen aan vliegtuigen ten dienste van zie kentransport speciale faciliteiten dienen te worden verleend, zooals vrij stelling van invoerrechten en voorrang bij het landen. 4e Ambulance-vliegtuigen dienen, indien zij niet gerechtigd zijn het Roode Kruis-teeken te voeren, herkenbaar te zijn aan een internationaal over een te komen, duidelijk waarneembaar teeken, dat zoo noodig weer ver wijderd kan worden. Klinische Wochenschrift, 1936 Nr. 20. H. Wespi. Ueber das psychische Ver halten bei kurzem Aufenthalt auf 5000 m Höhe. De schrijver kon experimenteel vaststellen, dat onder zijn aan vermin derden luchtdruk blootgestelde proefpersonen twee reactietypen op de daar bij optredende zuurstofarmoede van het bloed zijn te onderscheiden Bij het eene type overweegt de insufficiëntie der hooger gedifferentieerde psychische functies, bij het andere domineeren de functiestoornissen van het vegetatieve zenuwstelsel. Nederlandsch Tijdschrift van Geneeskunde, 6 Juli 1936, Nr. 23. In dit tijdschrift is een referaat opgenomen van een artikel uit de Revue d'Hygiène, Tome 48 Nr. 3, 1936 van de hand van den Franschen bacterio loog A. Rochaix onder den titel „bacteriën als oorlogsgevaar". De auteur begint met er op te wijzen dat het gevaar van bacteriën als stiijdwapen niet zoo groot is, als het zich bij oppervlakkige beschouwing laat aanzien. De grondgedachte waarvan hij uitgaat is, dat de practijk der epidemieën heeft aangetoond, dat naast het binnendringen van de ziekteverwekkende bacteriën in het lichaam nog een heel complex van andere factoren moet samenwerken om epidemieën op eenigszins groote schaal, waar het in een oorlog ten slotte om te doen is, te veroorzaken. Hij ontleedt vele dier factoren, waarop dieper ingaan mij hier overbodig toeschijnt, omdat het over het algemeen om feiten gaat, die als den zooge- naamden „genius epidemicus" bepalende momenten in elk leerboek der bacteriologie beschreven staan, en komt tot de conclusie dat slechts weinig bacteriën een dusdanig hoogen virulentiegraad hebben, dat zij geschikt zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 97