Mededeeling. Het Comité Permanent des Congrès Internationaux de Médicine et de Pharmacie Militaires verzoekt ons bekend te maken, dat de 6e jaarvergadering van het „Office International de Documen tation de Médecine Militaire" van 12 tot 14 October a.s. te Genève gehouden zal worden. Officieren van Gezondheid aller nationaliteiten, zoowel van land als zeemacht zijn welkom. Eventueele deelnemers hebben zich vóór 1 September a.s. onder overmaking van een bedrag van 20 Belgische francs op te geven bij den Directeur van het Office International de Documentation de Médecine, kolonel Dr. Voncken te Luik. S. 794 om massabesmetting te veroorzaken. Hij noemt in dit verband de bacil van den kwaden droes (waarmee in den wereldoorlog door geheime agenten Fransche paarden schijnen besmet te zijn, echter zonder veel succes), de pestbacil en de tularaemiebacil. Het vliegtuig komt in de eerste plaats in aanmerking voor de verspreiding der ziektekiemen. Hierbij moet echter gelet worden op allerlei klimatologische en andere voor waarden, waarvan de pathogene activiteit der microben afhangt. Hetzelfde geldt voor de verspreiding door middel van bommen. Door de explosie schijnen naar proeven hebben aangetoond (Trillat) bacteriën niet vernietigd te worden. Het gebruik van bronnen, rivieren, putten, enz. voor de verspreiding van ziektekiemen is mogelijk, doch blijft moeilijk. Typhusbacillen schijnen b.v. pas hun volle effect te sorteeren in faecaal-milieu (proeven van Metchnikoff Voor de verspreiding van besmettelijke ziekten door middel van dieren komen in de eerste plaats ratten in aanmerking (pest, bacterium tularense). Een andere mogelijkheid is het besmetten van voedsel, doch dit zal niet zoo gauw tot epidemieën van grooten omvang aanleiding geven. De gevol gen zouden echter zeer ernstig kunnen zijn, wanneer het gelukken zou voor het leger bestemde conserveblikjes te besmetten. De controle is echter zoo scherp dat iets dergelijks gelukkig tot de practische onmogelijkheden behoort. Rochaix wijst er in zijn slotbeschouwing op, dat de bevolking moet ge waarschuwd worden voor de gevaren, die haar van dezen kant bedreigen, doch met de geruststelling tevens, dat deze gevaren niet groot zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 98