Blücher, die zich op zijn linkerflank door het moerasgebied van de Grand Morin volkomen beveiligd achtte, had voor zijn korpsen voor de periode 6 tot 8 a 10 Februari een marschplan uitgegeven. Den 8 Februari stond zijn macht dientengevolge over een lengte van 60 km van Oost naar West uit elkaar getrokken Yorck (16000 man) aan den grooten weg Epernay-Chateau Thierry-Paris bij Dormans in achtervolging van Macdonalds Franschen, die nog juist over de Marne ontkwamen Sacken en Olsufiew (18700 man) stonden op den Z. Parijschen weg van Champaubert tot Mont- mirail, terwijl de korpsen Kleist en Kapczewitsch (15000 man) op 2 dagmarschen achterwaarts bij Chalons stonden. Deze situatie was ontstaan omdat Blücher 2 doeleinden tegelijk nastreefde Macdonalds groep opjagen en de eigen korpsen Kleist en Kap czewitsch in geforceerde marschen aantrekken, wat nu eenmaal lastig ging. Op 't eerste gezicht moge de situatie uiterst gewaagd schijnen doch dan bedenke men, dat Blücher redelijkerwijs mocht aannemen dat het hoofdleger NAPOLÉON's troepen toch minstens genomen zou vasthouden, terwijl bovendien de hiervoren reeds genoemde groep Wittgenstein Blüchers linkerflank dekte. Beide voorwaarden gingen echter in werkelijkheid niet op Schwarzenberg hield NAPOLÉON's leger niet vast, en de groep voor het verband (Wittgenstein) was, zonder dat Blücher hierin werd gekend, door Schwarzenberg naar zijn uitersten linkervleu gel gezonden, zoodat nu in de bijna 60 km wijde ruimte tusschen Seine en Marne slechts enkele honderden Kozakken voor het ver band hadden zorg te dragen. De gevolgen konden niet uitblijven. NAPOLÉON liet het kalm niets doende hoofdleger (200000 man) door 40000 man onder Oudinot en Victor bewaken en ging zelf met 30000 man naar het N. om Blücher in zijn uiteengerekt marschverband aan te vallen. Den 10 Februari werd de zwakke afdeeling Olsufiew (4000 man) bij Champaubert onder den voet geloopen en was dus Blüchers verband feitelijk al verbroken den 11 Februari werd Sacken, die te zamen met Yorck NAPOLÉON wilde aanvallen, doch door Yorck zeer onvoldoende werd gesteund, bij Montmirail terug geslagen, terwijl beide groepen vervolgens met groot verlies den 12 Februari over de Marne werden gedrongen. Ten slotte werd Blücher den 14 Februari met de groepen Kleits en Kapczewitsch bij Etoges verslagen en naar Chalons teruggedreven, waar alle ver slagen groepen zich ten slotte verzamelden. Alles bijeengenomen dus een van NAPOLÉON's schitterendste operaties echter alleen mogelijk gemaakt doordat het hoofdleger wel niet openlijk saboteerde, maar dan toch er naar streefde om zoo min mogelijk actief te zijn „Blücher sollte seine kleine Nieder- lage haben Men heeft Blüchers lichtzinnige handelwijze veelal scherp ver oordeeld doch ik meen niet geheel ten rechte. De beide hier- 912

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 10