voren genoemde voorwaarden bij zijn optreden werden buiten zijn schuld en medeweten niet vervuld. Maar even sterk als men Blücher laakt voor zijn tegenslagen dient men hem toch ook te loven voor de houding van zijn leger na de tegenslagen zoodat hij reeds den 19 Februari aan Schwarzenberg kon melden, dat het Silezische leger met 53000 man en 300 vm. den 21 Februari bij Mery 1gereed zou staan voor het offensief. En dat was geen bluf Hij stond er. Clausewitz' oordeel is daarentegen objectiefWer unter den „obwaltenden Umstanden Blüchers staffelartige Aufstellung für „einen groszen Leichtsinn halt, ist entweder nicht ganz ehrlich ,,oder hat keine Erfahrung und weisz also nicht, dasz man im „Kriege unaufhörlich über schwache Stellen des inneren Zusam- „menhanges hinweggleiten und es dem Glück überlassen musz, ,,ob sie einbrechen oder nicht. Wer den pedantischen Glauben „hatte, dasz dies niemals vorkommen müszte, der würde nicht „weit kommen NAPOLÉON verkeerde in de meening het Silezische leger gron dig te hebben verslagen 2) hij liet nu Marmont met 10000 man bij Etoges staan en keerde zich met de rest van zijn troepen tegen het hoofdleger, dat langzaam langs de Seine voorwaarts ging en dat hij reeds op 17 en 18 Februari bij Nangis en Montereau (40 km W. van Nogent-sur-Seine) tot den terugtocht dwong. Met dat al speelde NAPOLÉON een uiterst gevaarlijk spel door het dubbel overmachtige leger van Schwarzenberg aan te vallen edoch, hier kon hij rekenen op ongezochte medewerking der Verbonden mo narchen in het vijandelijke Hoofdkwartier, die reeds den terug tocht naar Troyes bevalen, nog voor NAPOLÉON goed en wel ten aanval was gegaan. Zoo stond dus NAPOLÉON als overwinnaar over beide Ver bonden legers en had het er den schijn van, dat zijn geluksster weder ging schitteren. Hij deelde nu zijn schoonvader FRANZ mede, dat hij de Rijngrens wel als vredesinzet wilde aanvaarden, doch eerst een wapenstilstand wenschteeen voorstel dat, hoe onmogelijk het ook moge wezen, ruime kans op inwilliging scheen te hebben, toen weder Blüchers leger de situatie redde. Blücher achtte namelijk zijn leger sterk genoeg om alleen NAPOLÉON te verslaanals slechts de in aanmarsch zijnde korpsen Bülow en Wintzingerode onder zijne bevelen werden gesteld. Het gelukte Schwarzenberg om czaar ALEXANDER en koning FRIEDRICH 913 Mery ligt aan de Seine, 30 km O. van Nogent en op 60 km ZW. van Chalons sur Marne. Achteraf beoordeeld ware het natuurlijk beter geweest als NAPOLÉON Blüchers leger was gevolgd tot de geheele vernietiging; want daarmede zou de oorlog stellig geëindigd zijn geweest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 11