voor dit plan te winnen, en Blücher zelfs nog een extra korps (Weimar) toe te wijzen. Den 26 Februari was het Hoofdleger terug in Langres, verheugd dat NAPOLÉON niet aangevallen behoefde te worden. Maar hier aangekomen verzamelde men weer moed en besloot door weder voorwaarts te gaan, Blüchers actie te steunen zoodat reeds den 27 Februari het hoofdleger weder den marsch inging in W. rich ting en 4 Maart opnieuw in Troyes was. NAPOLÉON was inmiddels den 27 Februari van Troyes tegen Blücher opgerukt. Waarom hij dat verkoos in plaats van zijn actie tegen het hoofdleger voort te zetten is niet duidelijk want nü zou krachtig aanvallen van het hoofdleger zekere kansen op vrede hebben gegeven. Hoe dit ook zij, hij koos het volgen van Blücher, terwijl hij Macdonald ter bewaking van Schwarzenberg achterliet. Eerst ten N. van de Marne kon NAPOLÉON aanraking met Blüchers leger krijgen, dat inmiddels door de aankomst van de korpsen Bülow en Wintzingerode tot 110000 man was ver sterkt. En hiermede was zijn kans op succes dus ook verkeken. Wel opereerde NAPOLÉON uiterst handig en gelukte het hem om op 7 Maart 1814 bij Craonne op den Chemin des Dames een deel van Blüchers troepen onder Woronzow te slaan, maar tegen Blüchers dubbele overmacht had de Keizer uiteindelijk toch geen kans, zoodat hij op Soissons terugtrok. Den 13 Maart gelukte hem nog een kleine actie bij Reims, maar den algemeenen toestand verbeteren kon dit nietzijn situatie was kortweg hopeloos. Toen Schwarzenberg dan ook den 18 Maart met zijn marsch naar Paris ernst maakte, kwam het bij Arcis-sur-Aube (N. van Troyes) tot een slag met NAPOLÉON's troepen, welke slechts aan vernietiging ontkwamen omdat de Keizer het gevecht tijdig afbrak en de troepen konden vluchten. Nog was de Adelaar niet gevallen. In zijn wanhoop wilde hij nu den strijd rekken door een soort partijgangerskrijg in den rug der Verbonden legers, waarvoor hij naar Vitry (ZO. van Chalons) trok. Merkwaardig genoeg had Schwarzenberg nu van zijn Vorstelijke chefs in het Hoofdkwartier vrijheid van beweging gekregen, en hij maakte daarvan gebruik door het uitstekende besluit, om NAPOLÉON niet meer te volgen naar Vitry, doch linea recta naar Paris te gaan. Alleen een korps werd achter NAPOLÉON aangezonden. Hiermede was 's Keizers rol uitgespeeld toen deze ook nog vernam dat de groepen Mar- mont en Mortier bij Fère Champenoise waren verslagen, trok hij op Paris terug. In de hoofdstad had intusschen de verwarring haar toppunt be reikt. De Regentschapsraad, welke NAPOLÉON daar had inge steld ter leiding van 's landszaken, onder den hoogst onbekwamen koning JOSEPH, trof steeds halve maatregelen. Wel had hij vol gens NAPOLÉON's voorschriften de Keizerin en haar Zoon naar 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 12