fabelachtige hoogte had opgevoerd, zich als een carnavalsganger, verkleed in de diverse gewaden der Verbonden machten, tegen de woede van zijn eigen volk moest beschermen In Fréjus ging NAPOLÉON den 28 April scheep op het fregat „The Undaunted" om den 3 Mei voet aan land te zetten in Porto Ferraio, waar hij zijn nieuwe Keizerrijk betrad. Was Elba, een eilandje met een oppervlakte van 220 km-, met een bevolking van 12000 zielen, met een heerlijk klimaat en weelderigen plantengroei, nu wel een gebied om den grooten Kei zer in zijn 44ste levensjaar op te bergen? Mochten de Verbonden grootmachten nu met rede verwachten, dat deze man, die Europa en daarbuiten had doorkruist en be- heerscht, en die tot den laatsten dag een rustelooze energie had tentoongespreid, hier als een rustend landheer zijn verdere levens dagen zou slijten Dadelijk na aankomst op zijn eiland begon NAPOLÉON met het scheppen van een landsregeering alsof het een groot rijk betrof. Wat niet wegneemt, dat zonder eenigen twijfel NAPOLÉON van den dag van zijne landing op Elba af het plan heeft gekoesterd om het eiland zoo spoedig mogelijk te verlaten. Zijn activiteit op Elba was daarom voor hem niet alleen het zoeken van bezig heid voor zijn rustelooze geest, doch tevens het beste middel om Europa omtrent zijn werkelijke bedoelingen in het duister te laten. Want Talleyrand had op Elba en langs de vastelandskust een uitge breide bewakingsdienst ingesteld. Door eigen spionnen en vrienden op de hoogte gehouden over den toestand in Frankrijk, wist NAPOLÉON dat er onder de leidende personen in het land nog velen waren die hem trouw waren gebleven. Ook de Fransche Regeering bleef in gebreke om hare uit het Verdrag van Fontainebleau voortvloeiende verplich tingen na te komen en aan NAPOLÉON de toegekende 2 millioen civiele lijst uit te betalen. In Januari 1815 stond zijn plan om naar Frankrijk terug te keeren vast. Toen kort daarop de Engelsche Verbondscommis- saris Campbell weder, eens voor zijne verstrooiing naar Livorno was gereisd, ging NAPOLÉON den 26 Februari met ongeveer 1200 man op eenige vaartuigen scheep en landde hij den 1 Maart in de Golf van Juan, Nabij Cannes. W. Les Cent Jours. NAPOLÉON's terugkeer in Europa viel als een donderslag te midden van het rustig voortebbend gekrakeel dat te Wien, waar de Verbondenen bezig waren den buit te verdeelen, de internatio nale verhoudingen vergiftigde. En als bij tooverslag waren de onderlinge veeten opgeborgen en vereenigde gansch Europa zich tot een verbond, dat NAPOLÉON in den ban deed, hem den vijand 917

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 15