Den 15 Juni had NAPOLÉON Ney met 2 korpsen en de garde- cav. (40000 man) in de richting van Quatre Bras gezonden, waar hij sterke krachten vermoedde, terwijl hij Grouchy met 2 korpsen naar Fleurus zond; dit waren dus weliswaar divergeerende rich tingen, maar het onderlinge verband ging hierbij toch nog niet verloren. Ney trad bij Quatre Bras weinig voortvarend op, ondanks NAPOLÉON's herhaald aandringen op spoed. Eerst te 14.00 viel hij de stelling aan welke door de Hollandsche divisie De Perpon- cher was bezet, en welker bezetting voortdurend versterkt werd. Te 18.00 flauwde het gevecht hier af en hadden Wellingtons troepen zich kunnen handhaven. Grouchy kwam voor Ligny tegenover een groot deel van het Pruisische leger te staan, een feit, dat NAPOLÉON die niet, zooals voorheen zijn gewoonte was geweest, in den vroegen mor gen de voorposten had bezocht aanvankelijk niet wilde geloo- ven. Eerst te 11.00 in Fleurus aangekomen kon hij vaststellen dat Blücher stand hield. Hij liet nu de reserve (4e korps, Garde en de Kurassiers) naar het slagveld bij Ligny oprukken, zoodat eerst te 14.00 de aanval kon worden doorgezet. De actie eindigde tegen 20.00 met een terugtocht van de overmachtige Pruisen (78000 Franschen 82000 Pruisen). Bij dezen aanval heeft zich het incident afgespeeld, dat Kapitein Spoor in het I.M.T. 1936, No. 2, blz. 137, vermeldt. Hoe deze kwestie werkelijk is gegaan is moeilijk met zekerheid te bepalen. Dat NAPOLÉON's bevelvoering niet juist is geweest staat wel vast. Uitgaande van de onjuiste aanname dat de weerstand bij Quatre Bras weinig om 't lijf zou hebben, liet hij te 14.00 aan Ney bevelen; Quatre Bras met spoed te bezetten en daarna zijn lste korps Drouet d'Erlon naar Ligny te zenden met de opdracht den Pruisischen rechtervleugel en rug te bedreigen. Te 15.15 liet hij dit bevel dringend herhalen, en kort daarop ging en dat is zeker fout een rechtstreeksch bevel aan d'Erlon. De bevelsoverbrenger, die daarna naar Ney zou doorrijden, gaf toen eigener initiatief aan het lste korps (dat hij onderweg aantrof, doch waar de generaal d'Erlon niet bij aanwezig was) bevel om naar St. Amand te marcheeren, welk initiatief d'Erlon later goedkeurde. Ney kreeg het bevel eerst te 17.30, en omdat hij bevel had om Quatre Bras snel te nemen en eerst daarna d'Erlon naar Ligny te zenden, keurde hij d'Erlons daad af en beval hem om naar Quatre Bras terug te keeren. Wat d'Erlon deed en der halve „nergens" was. Nu wordt achteraf d'Erlons optreden veelal gelaakt en vastgesteld, dat, als hij „initiatief" had betoond en bij Ligny ware gebleven ondanks Ney's tegenbevel, Blüchers leger niet zou hebben kunnen ontkomen en een beslissende nederlaag zou hebben geleden. Men vergeve mij dat ik dit hoogstens een sup positie acht, waartegenover ik met dezelfde kracht de onderstelling 922

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 20