En NAPOLÉON, die toch een goed menschenkenner was, had uit Grouchy's bezwaren en tegenwerpingen bij de ontvangst van zijn opdracht kunnen weten, dat hij de taak in weerstrevende handen legde. Maar NAPOLÉON dacht dat hij de Pruisen beslissend had verslagen en dat was niet juist. b. De opdracht aan Grouchy was lang van stof, vaag en zwak geredigeerd, en zeker niet geschikt om een weifelend aanvoerder ruggesteun te geven. De zin „Dans tous les cas, tenez constamment vos deux corps d'infan- „terie (dat was dus nagenoeg Grouchy's gansche machtréunis „dans une lieu de terrain ayant plusieurs débouchés de retraite was stellig niet geschikt om tot hard vastbijten op te wekken. c. Grouchy, die in den nacht van 17/18 Juni bericht had ge kregen, dat de Pluisen op Wavre waren teruggetrokken, en die dit ook aan NAPOLÉON, had gemeld, heeft NAPOLÉON's order om zich bij hem aan te sluiten niet tijdig ontvangen, en dus vast gehouden aan een aanval op Wavre. Het te 13.30 afgezonden be richt, bereikte hem te 18.30 „ainsi ne perdez pas un instant pour vous rapprocher de nous et nous joindre et écraser Blücher que vous prendrez en flagrant délit." (Zou de „bon commis Berthier dit niet duidelijker hebben gesteld Doch te 18.30 was Grouchy in ernstig gevecht gewikkeld met het Pruisische korps Thielmann, en kon er van een afmarsch naar Waterloo onder afbreken van een zwaar gevecht geen sprake meer zijn. d. De raad van een van Grouchy's korpscommandanten om toen op het middaguur het kanonvuur uit het Westen weerklonk het vroeger zoo geliefkoosde „marcher au canon" uit te voeren, wat Grouchy weigerde, kan toch moeilijk ernstig genomen wor den, en zou zeer stellig op dat uur in strijd zijn geweest met de door NAPOLÉON aan Grouchy gegeven opdracht. Hij moest Blücher vasthouden; en al deed hij dit niet zoo krachtig als de omstandigheden hebben vereischt, zoo was te 12.00 geen enkele reden om van die opdracht af te zien en Wavre los te laten, alleen op grond van het feit, dat men in het Westen kanonvuur hoorde. Blücher was allerminst een katje om zonder handschoenen aan te pakken; en dit bewees hij wel toen hij tijdens den strijd om Plancenoit (in NAPOLÉON's flank bij Waterloo) bericht kreeg van Thielmann, dat deze, bij Wavre door Grouchy's overmacht aangevallen, dringend behoefte aan steun had, dezen niet gaf, omdat hij begreep dat NAPOLÉON's lot bij den Mont St. Jean zou worden beslecht en niet bij Wavre. e. Wil men Grouchy iets verwijten, dan kan het alleen zijn, dat hij niet energiek en stoutmoedig genoeg was van aanleg, om de hem gegeven opdracht uit te voeren. Maar was dat zijn fout? Is niet eer NAPOLÉON de schuldige, die uitging van de onjuiste onderstelling dat Blücher beslissend verslagen was! In zijn Mé- 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 23