Den 15 Juli scheepte hij zich in op het Engelsche slagschip Bel- lorophon om zich naar Engeland te begeven waar hij hoopte als roi-en-exil liefderijk te worden opgenomen. Welke plannen hadden nu de Verbondenen met NAPOLÉON? Dat de Engelsche regeering den aartsvijand niet in zijn land wenschte, ligt voor de hand. Met Elba had men al heel weinig succes geboekt! Daarom besloot men den 28 Juli om NAPOLÉON naar St. Helena te verbannen; de gemeenschapsvijand der Verbon denen werd daarbij aan de bewakingszorgen van Engeland toe vertrouwd. Het kweet zich met meer dan gewone zorg van die plicht Z. Longwood, Napoleon's laatste woonplaats. Ondanks zijn protesten moest NAPOLÉON zich den 6 Augustus 1815 op de Northumberland inschepen, die hem en zijn gevolg naar St. Helena voerde, waar 15 October voet aan land werd gezet. Op St. Helena leefde NAPOLÉON van 15 October 1815 tot 5 Mei 1821. Een verschrikkelijke lijdensgeschiedenis; een voort- durenden strijd tegen zijn noodlot en tegen de hardheden en plagerijen van zijn bewakers. Het Hoofd der bewaking was in handen van sir Hudson Lowe, de vroegere spionnagechef in Italië, die aannam dat van zijn waakzaamheid Europa's rust afhankelijk was, en zijn taak in dien geest opvatte. Om Longwood heen was op 4 km een muur ge bouwd, waar om de 50 passen een post waakte; elke beweging van den Keizer werd met kijkers spiedend gevolgd; op Waterloo- dag werd onder 's Keizers vensters parade afgenomen; men plaag de, men treiterde en chicaneerde. O' Meara, NAPOLÉON's Engelsche arts, meldde in 1818 naar London, dat het vochtige klimaat, gebrek aan beweging en de voortdurende krenkingen, NAPOLÉON's leverziekte sterk verer gerden; succes gaf dit niet. Lowe berichtte naar London: Ik zal zorg dragen dat hij weder kan uitrijden, daar hij anders aan een beroerte zou kunnen ster ven, en dat zou ons in verlegenheid kunnen brengen. Het lijkt mij beter als hij aan een langdurige ziekte bezwijkt, opdat onze geneesheeren een natuurlijke doodsoorzaak zullen kunnen vast stellen. Den 5 Mei 1821 kwam gelukkig het einde „Auf dem Tisch des Arbeitszimmers, im grellen Mittagslichte „liegt, kreuzweis geöffnet, Napoleons blutiger Leichnam. Fünf „englische Arzte, drei englische Offiziere und die drei Franzosen „umstehen den Tisch. Der corsische Arzt hat seziert, nun halt „er die Leber des Kaisers hoch, die er aufgeschnitten, er demon- „striert wie im Hörsaalder völlig verwüstete, durchfressene „Teil des Magens ist mit der Leber verwachsen. Was folgt daraus, 927

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 25