nomen blijft slechts een enkeling over, om U aan te zeggen, wat er is geschied. Aan de randen van het verzetsgebied hebben zich ben den gevormd om het verzet gewapenderhand verder te gaan pre diken, of wel om zich in driesten overmoed te stellen tegenover oprukkende legerafdeelingende meer bedachtzamen, die iets meer begrijpen van de kracht van onze wapenen, zijn bezig zich in het binnengedeelte van de stad te verschansen, in de hoop dat hun euvelen moed alom aanstekelijk zal werken, dat hun optreden zooveel navolging zal vinden, dat zij voorloopig buiten schot zul len blijven of hun hulp door kameraden van elders zal kunnen worden geboden. Zoo kan ongeveer het beeld zijn, dat de troepencdt. voor oogen staat, als hij het bevel krijgt bijstand te verleenen om het gezag weer te herstellen. Dat beeld kan worden aangevuld door bekend heid met de betrokken plaats en (of) door bestudeering van een plattegrond. Voor alle andere overwegingen dient de troepencommandant te bedenken, dat snel en krachtig optreden geboden zijn die eisch is primair en zal al zijn handelingen beheerschen. Veel tijd is al gewonnen, indien hij te voren, in tijden van volle rust, zich reeds nauwgezet rekenschap heeft gegeven wat van hem en zijn troep in dergelijke omstandigheden kan worden gevraagd, indien hij door oefeningen en besprekingen zichzelf en den troep grondig heeft voorbereid op de primaire taak van het leger en op die wijze reeds weet, hoe hij zal moeten handelen. Hij moet onmiddellijk ant woord weten op de vragen, „welke middelen staan mij ter beschik king" en „op welke wijze moet ik mijn troepen inzetten". M.a.w. een algemeen plan moet niet eerst ontworpen worden op het tijdstip, dat de bijstand wordt gevraagd, maar dat plan moet gereed liggen en voorbereid zijn, dat spaart tijd uit en ieder uur uitstel kost meer bloed. Een dergelijk plan berust op de volgende algemeene beginselen 1. De toegangswegen tot het verzetsgebied (stad of stadswijk) moeten worden afgesloten, zoowel om hulp van buiten af te beletten, als om het verzet te localiseeren en ontvluchting van de aanleggers te belemmeren. 2. Er moet worden gewaakt tegen versnippering van krachten- 3. De wijze van aanvallen wordt bepaald door overwegingen van zuiver militairen aard, waarbij rekening moet worden gehouden met de eigen middelen, de plaatselijke omstandig heden en den aard van den te verwachten tegenstand. 4. Het gunstigste tijdstip voor het inzetten van den aanval is het aanbreken van den dag. 5. Een concentrisch binnenrukken is alleen gewettigd, indien over zooveel troepen wordt beschikt, dat op onderlinge onder steuning niet spoedig behoeft te worden gerekend. 930

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 30