d. in te nemen uitgangsopstellingen, tijdstip waarop zij moe ten zijn ingenomen wanneer auto-vervoer is ingescha keld, waar moet worden uitgeladen; e. tijdstip waarop de stad (het stadsgedeelte) wordt binnen gerukt f. samenwerking tusschen de verschillende afdeelingen g. sterkte en plaats c.q. tijdstip van oprukken van de reserve. 5. welke verkenningen zijn bevolen 6. maatregelen voor beveiliging 7. maatregelen voor het verband a- herkenningsteeken van door eigen troepen bezette punten; b. bepalingen betreffende uitgifte van volgende bevelen, enz.; 8. verbindingen (plaats van den Det.cdt., wijze waarop de be richten den Det.cdt. dienen te bereiken enz.); 9. verzamelplaats voor gevangenen 10. afvoer van gewonden. Hierbij wordt slechts opgemerkt, dat het doel moet zijn het brandpunt van het verzet z.s.m. te bereiken, slechts één uitzon dering is hierop denkbaar, nl- het geval dat eigen afdeelingen (politie of groepen van burgers) nog in een bepaald gebouw of stadsgedeelte tegen de verzetslieden standhouden, maar door hen zijn ingesloten. Men zal dan allereerst onze menschen moeten ontzetten, ook indien het hoofdobject elders is gelegen. De wenschelijkheid het detachement per auto te vervoeren, in dien het uit een andere stad moet oprukken, is reeds eerder betoogd. Is dit het geval, dan moet nog overwogen worden, waar de troep moet uitladen. De eisch om zoo spoedig mogelijk ter plaatse te zijn, mag de veiligheid van eigen troepen niet in gevaar brengen (troepen op auto's zijn, tenzij deze voertuigen speciaal voor het gevecht zijn ingericht, onvoldoende beveiligd). Vooruit geschoven verkenningsafdeelingen (pantserauto's) moeten berich ten, wanneer de marsch per auto gevaarlijk wordtniet altijd behoeft dit reeds aan de grens van de binnen te rukken stad zijn, de verzetspartij zal menigmaal nog niet in de buitenwijken (villa parken) zijn opgetredenbedacht moet worden, dat ook het uit laden zonder stoornis kan geschieden. Een beveiliging gedurende den marsch en het uitladen is immer geboden. Thans iets over de wijze van binnenrukken van de stad (stads deel). De tot een Detachement behoorende afdeelingen rukken waar mogelijk evenwijdig naast elkaar op. Per afdeeling wordt een reserve achtergehouden, welke gebeurlijk kan worden ge bruikt voor het doen van omvattingen, dan wel om verder door te stooten, waar de weerstand het eerst gebroken is. Het evenwijdig of ongeveer evenwijdig naast elkaar inzetten van de afdeelingen, hetgeen bij onze Indische steden in vele ge vallen mogelijk zal zijn, biedt de volgende voordeelen 932

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 32