de groepen welke aan de linkerzijde van de straat mar cheer en, doen zulks ten aanzien van de huizen ter rechterzijde. Steeds moeten zoowel van het rechter- als van het linker gelid eenige manschappen de huizenrij, waarlangs zij marcheeren, in het oog houden. De aandacht wordt gevestigd op het feit dat de aan de rechterzijde van de straat gelegen huizenrijen het meeste gevaar voor beschieting in front bieden, omdat de schutters aldaar opge steld zich om te kunnen vuren minder behoeven bloot te geven dan wanneer zij van de overzijde vurenvan de linker huizenrij kan men daarentegen eerder vuur in den rug verwachten. Van te voren moet den inwoners worden bekend gemaakt, dat de ramen en deuren aan de zijde van de straat gesloten moeten zijn (waarschuwingsborden) De hoofdmacht marcheert op, zooals dit hierboven voor de spits is aangegevenaan het hoofd en aan den staart marcheert over de geheele breedte van de straat verspreid, een km. groep. Zoodra de hoofdmacht een zijstraat nadert, ontvangt één km. groep opdracht deze af te sluiten, totdat de hoofdmacht is voorbij getrokken; daarna sluit deze groep aan den staart van de hoofd macht aan en voegt zich z.s.m. weer bij haar sectie. De achterspits marcheert op overeenkomstige wijze als de spits, doch met een tegengestelde formatie. Indien men de beschikking heeft over veel pantserwagens kan het aanbeveling verdienen, ook bij de achterspits een pantserwagen in te deelen. Tenslotte moge hier nog worden opgemerkt, dat nimmer pa trouilles met een geringere sterkte dan één brigade mogen worden uitgezonden tot het volgen van straten, welke evenwijdig loopen met die, waarin de afdeeling oprukt- Evenmin mogen afdeelingen met een geringere sterkte dan één brigade voor bezetting van punten worden achtergelaten. T.a.v. de wijze van optreden bij het stooten op verzetslieden geldt het volgende. Bij ontmoeting van een volksverzameling, welke bij de nade ring van den troep niet terstond uit elkaar gaat, wordt, indien de oprukkende afdeeling pantserwagens en de speciaal ingerichte auto's voor zich heeft, door deze beveiliging opgetreden als aan gegeven in I.M.T. Nr.8, blz. 749 e- v. Zijn geen pantserwagens of troepen op auto's vooruit, dan wordt de over de geheele breedte van de straat oprukkende km.groep versterkt met één k.groep, opdat bij het verder voorwaarts gaan dadelijk over de geheele breedte van de straat een aaneengeschakeld geheel wordt verkre gen en een behoorlijk vuurfront wordt gevormd. Zoodra de spits op geluidsafstand (30 a 50 m) van de menigte is genaderd, wordt tot uiteengegaan gesommeerd (de sommatie kan ook geschieden door het opsteken van borden of doeken, waarop de sommatie is gesteld). Verder dient te worden gehandeld naar gelang van de omstandigheden. De volgende gevallen kunnen zich voordoen. 935

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 35