gewenscht. Hel evenwijdig oprukken biedt voordeelen, betgeen uit onder volgende schets moge blijken: Aangenomen werd dat de betrokken af deeling (en) opmarcheert (opmarcheeren) langs de evenwijdig loopende wegen A en B. Een eerste vereischte is natuurlijk, dat het plein door vuur wordt beheerscht, hetgeen kan geschieden van hooge punten b.v. C, D en E (verdiepingshuizen of van de daken). Het is dus zaak deze punten z.s.m. met mitrailleurs c.q- karabijn mitrailleurs te bezet ten (schets ad d) Door groepen van de voorpatrouilles wordt over de geheele breedte van het plein voorwaarts gegaan (a). Achter deze linie volgen op korten afstand verspreide k.(km.) groepen (b). Deze dienen voor 1. het versterken van de tirailleurlinie wanneer zulks noodig mocht blijken 2. het zoonoodig verrichten van aanhoudingen 3. een gebeurlijk optreden bij doorbreking van de voorste linie. Zoodra een zijstraat wordt gepasseerd dient deze te worden afgesloten (F, C). Steeds dienen maatregelen te worden getroffen ter beveiliging in den rug. d. 2. De aanval op barricaden. Barricaden, waarachter zich verzetslieden opstellen met het doel het oprukken van troepen in een straat te beletten, worden in den regel aangelegd tusschen de hoekhuizen van deze stiaat. De verdediging van een barricade steunt dan ook behalve op de achter de barricaden opgestelde schutters voornamelijk op de be zetting der hoekhuizen (waar mogelijk zal men daarvoor ver diepingshuizen kiezen)waartusschen de barricaden zijn aangelegd. Het is derhalve zaak aan deze hoekhuizen de eerste aandacht te besteden, aangezien van hieruit de straat wordt bestreken. De aanval op een dergelijke barricade zal in het algemeen het volgende verloop hebben a. De hoekhuizen, gelegen tegenover de barricaden, worden het eerst genomen. Dit kan geschieden door een aanval over de daken en door de belendende perceelen, gepaard aan een oprukken door de straat zelf. In vele gevallen zal het nemen van deze hoekhuizen niet veel moeilijkheden opleveren. In onze steden met de vele gangen en sloppen is een oprukken binnendoor (achterom) vrijwel steeds mogelijk. b. Zoodra de hoekhuizen bezet zijn, wordt aldaar een km. opge steld, die de verzetslieden, opgesteld aan de overzijde van de straat en achter de barricade, krachtig onder vuur neemt. 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 38