Doch gewijzigde toestanden en inzichten brachten ook mede, dat een soldaat van thans meer dan vroeger, financieele offers vergt. Het is dan ook alleszins begrijpelijk dat door scherpe selectie, welke niet slechts een verhooging van het gehalte beoogt, getracht wordt het financieele risico zoo gering mogelijk te maken. Zij, die het leger voortijdig moeten verlaten, doen dit of als ongewenschte elementen, al dan niet met rood paspoort, of als afgekeurden. Indien het mogelijk zou zijn slechts lichamelijk geheel gezonden uit te zenden, dan nog zou blijken dat er tegenvallers te boeken blijven, n.l. de geestelijk minderwaardigen. Het aantal afgekeurden is steeds dermate groot geweest, dat op allerlei wijzen getracht werd en wordt, door nog strenger selectie tot een beter resultaat te komen. De verhandeling van den commandant van het suppletie-detache ment, den le Luit. der Inf. M. VAN DEN HEUVEL, moge U een beeld geven van de wijze, waarop de Koloniale-Reserve aan haar taak meent te moeten voldoen. Ook de Geneeskundige Dienst tracht het zijne bij te dragen om het gehalte der recruten zoo hoog mogelijk op te voeren. Het leek mij gewenscht ook over dezen dienst in het I.M.T. te rapporteeren. Het is mij uit eigen ervaring bekend, hoe vaak een Geneeskun dige Commissie in Indië de verzuchting slaakt „hoe kon men in Nijmegen zoo'n man uitzenden". En indien men dan later in de gelegenheid komt zelf aan deze uitzending mee te werken en weet, hoe er op steeds strenger wijze te Nijmegen gekeurd werd, dan komt men tot de overtuiging dat de algemeene indruk in Holland, die dan toch minstens aan redelijke eischen voldeed, in Indië een wijziging kon ondergaan in ongunstigen zin. En als dit juist is, wat kan hiervan dan de oorzaak zijn en wat kunnen wij daar tegenover stellen. Ieder medicus leert in Indië inderdaad menschen-typen kennen, die voor de tropen niet deugen, menschen die zich in Europa gezond gevoelen, doch in Indië spoedig gaan klagen, eigenlijk nooit vrij zijn van klachten. Een gevoel van gejaagdheid, nervosi teit, onevenwichtigheid, zich vaak manifesteerend in orgaanklach ten, zijn het begin van een lange lijdensgeschiedenis, welke zich grootendeels in de militaire hospitalen afspeelt. In Europa aangeko men of beter Port-Said gepasseerd zijnd voelen velen zich dan weer in eens veel beter. In het gunstigste geval krijgt Indië, dat tenslotte dan toch geen land voor hen was, de schuld, doch maar al te vaak heeft de medische dienst nog bovendien haar on kunde bewezen en zullen deze teleurgestelden geenszins reclame maken voor het leger in Ned.-Indië. Het spreekt dan ook van zelf dat getracht wordt dit soort lieden bij het eerste geneeskundig onderzoek of gedurende den proeftijd te onderkennen en te elimi- neeren. De moeilijkheid nu is deze, dat men zoo uiterst weinig houvast heeft, d.w.z. dat er zoo weinig objectief waarneembare 943

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 43