afwijkingen zijn, waarvan de aanwezigheid het recht geven een infauste prognose voor wat betreft een verblijf in de tropen te stellen. Wij komen hiermee op een bepaald onderdeel der interne geneeskunde, n.l. dat van de aandoeningen van het vegetatief zenuwstelsel, dat de functie der verschillende organen in hun onderlinge samenwerking regelt, een proces dus dat geheel buiten ons bewuste leven om dient te verloopen. Over dit onderwerp is zeer veel geschreven, doch die hoeveelheid literatuur staat niet in verhouding tot het practische nut dat men er uit hoopt te betrekken, althans is dit niet het geval voor het door ons beoogde doel. Weliswaar weet men tegenwoordig verschillende constitu- tievormen te onderscheiden, waarvan men in zekere mate kan veronderstellen tot welke ziekteprocessen deze aanleiding zouden kunnen geven, en al moet er een zeker verband bestaan tusschen lichaamsbouw en psyche van den mensch, toch ontbreken objectief waarneembare verschijnselen meestal. Wie in Holland zich goed gevoelt, doch eigenlijk, wat zijn gezond heidstoestand betreft, slechts in een labiel evenwicht verkeert, kan blijken, onder den invloed van een tropisch klimaat, dit even wicht niet te kunnen handhaven. Ook het omgekeerde komt voor. Het is dan ook duidelijk dat een verstoord evenwicht, indien dit berust op een onvoldoende of onjuiste samenwerking der organen onderling, zich bij, voor dit lichaam gunstiger condities Euro- peesch klimaat als bij tooverslag kan herstellen. Het is dus ook de combinatie van verschijnselen, welke vaak na ampele overwe ging reden geeft het risico eener uitzending niet te willen aanvaar den. Dat hiervoor over ervaring beschikt moet worden, speciaal over tropenervaring, is duidelijk. Onze dienst is dan ook geheel overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de keuringen bij de Kol. Reserve door officieren van gezondheid, die over trop. ervaring beschikken, worden verricht. Ook dienen zij bekend te zijn met de Indische samenleving, waarin een Europeesch militair zoo moeilijk zijn plaats vindt. Den vol illusie naar Indië vertrekkenden recruut staan vele teleurstellingen te wachten, en nu zijn het juist weer psychische invloeden, welke zoo'n belangrijk aandeel hebben in de besproken evenwichtsverstoringen. Wel zijn er enkele min of meer waarneembare verschijnselen, die terecht in een zeer kwaden reuk staan, ik noem daarvan bijvoor beeld blauw aangeloopen handen en onderbeenen. Door de waar neming van deze gestoorde bloedverzorging der ledematen zal men mogen verwachten dat ook andere organen ondoelmatig verzorgd worden en tot klachten aanleiding kunnen gaan geven. Door de bestudeering van de ziektegeschiedenissen van hen die na kort verblijf in Indië werden afgekeurd, wordt getracht het inzicht te verbeteren. Deze ziektegeschiedenissen, die, voor zoover het naar Europa teruggezonden militairen betreft, naar den Haag 944

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 44