worden opgezonden, worden nauwkeurig bestudeerd en de daarin voorkomende gegevens vergeleken met die, welke tijdens het proefverband te Nijmegen werden verzameld. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat slechts het relatief meer voorkomen van een bepaalde afwijking reden zou kunnen geven, degenen, die daarmede behept blijken te zijn, in den vervolge voor een dienst neming uit te sluiten. En zoo is het reeds opgevallen, dat meermalen vermeld stond, dat de afgekeurde in zijn jeugd geleden had aan bedwateren. Helaas is dit een verschijnsel, dat evenals de terecht in zoo'n kwaden reuk staande maagklachten, slechts door onder vraging bekend wordt. Deze vraag werd dan ook opgenomen in de zoogenaamde vragenlijst, welke van ieder voor een proefverband geschikt geachten man wordt opgemaakt. Doch het is zonder meer duidelijk dat aan de juistheid van beantwoording der vragen nog al eens iets ontbreken zal. Indien we in het ziekteverslag van een voor een maaglijden afgekeurden militair lezen dat hij ook vroeger, vóór zijn in dienst treden last had van maagklachten, en zulks te Nijmegen blijkt te hebben ontkend, lijkt het gewenscht dat aan het onjuist beantwoorden der vragen, die tenslotte in het bijzijn van 4 menschen zijn gesteld, financieele consequenties worden verbonden, in dien zin dat een latere afkeuring een derving van pensioen of onderstand tengevolge zou kunnen hebben. Van 1 Aug. 1934 tot 1 Aug. 1935 werden te Nijmegen 3282 menschen gekeurddaarvan werden 769 dus 23.4 voor een proefverband geschikt geacht. De reden die tot afkeuring noopten waren: Voetgebreken31.4 Algemeene lichaamszwakte 7.8 Onvoldoende gebit 14.7 Schildkliervergrooting 7.2 Urineaf wij kingen 6. Hartafwijkingen1.4 Longafwijkingen 1.3 Aderspatten en aanbeien 1.4 Onvoldoende gezichtsscherpte 4.9 Onvoldoende gehoorscherpte 3.3 Huidziekten, algemeene ziekten en gebreken13.9 Psychische minderwaardigheid en nerveuze storingen 2.7 Ter toelichting diene het volgende De keuring geschiedt aan de hand van het Indisch keurings reglement in feite zijn de keuringseischen strenger dan dit regle ment aangeeft, daar het vaak een combinatie van waargenomen afwijkingen is, welke tot ongeschiktverklaring leidt. Men zou dus kunnen zeggen, dat velen afgekeurd werden omdat zij niet voldoen aan het reglement dat luidt 945

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 45