voetklachten zal worden afgekeurd, indien niet zeer bepaalde andere oorzaken tot dit gebrek aanleiding hebben gegeven. Ook het gebit gaf vaak reden tot afkeuring. Het keuringsregle ment geeft hieromtrent geen duidelijke eischen, tenminste niet voor hen, die in dienst treden. Doch het is duidelijk dat wij iemand met een gebit (hoewel juist voldoende) dat de neiging vertoont tot voortschrijdend verval, niet wenschen- In verband met diverse overwegingen, die nu minder terzake doen, heeft de tandheelkun dige verzorging te Nijmegen gedurende het afgeloopen jaar een belangrijke uitbreiding ondergaan en heeft het standpunt der handhaving van „een pijnlooze status quo" plaats gemaakt voor een verzorging, welke meer overeenkomt met de opvattingen van de geneeskundige diensten in verschillende landen. De verhande lingen, verleden jaar op het Internationaal militair Geneeskundig Congres te Brussel gehouden, hebben mij nog meer overtuigd, dat hiermee het legerbelang wordt gediend. Het was tenslotte mogelijk vele candidaten daardoor de geschiktheid te doen verkrijgen, welke anders niet goed te verantwoorden zou zijn geweest. Daar de tandprothesen niet behooren tot die kunstmiddelen, waarvan het gebruik kan worden verplicht, waren wij vaak tot onze teleur stelling genoodzaakt overigens zeer gewenschte lieden af te wijzen. Van de andere redenen, welke tot een afkeuring leidden, dienen nog de urineaf wij kingen te worden vermeld. Was het vroeger ge bruikelijk al degenen, die bij een herhaald onderzoek eiwithou- dende urine produceerden, reeds direct af te wijzen, tegenwoordig worden zulke candidaten, indien overigens geschikt, geobserveerd, waarbij een verder gaand onderzoek aan de orde komt. In zijn academisch proefschrift „over het onderzoek over functioneele albuminurie bij militairen" wijst de off. v. gez. der Koninklijke Landmacht H. J. P. ten Cate op het veelvuldig voorkomen van een tijdelijke eiwituitscheiding bij de keuring van miliciëns. Inder daad bleek ook ons herhaaldelijk, dat deze eiwituitscheiding zich na de keuring niet meer herhaalde ondanks zware lichamelijke prestaties. De heer ten Cate komt o.m. tot de volgende conclusies het eenmalig vinden van eiwit in de urine, b.v. bij de keuring, is meestentijds een toevallige vondst, waaraan als zoodanig geen waarde mag worden gehechtcontrole is echter noodig, omdat onder degenen, die bij de keuring eiwit blijken af te scheiden, zich lijders aan ernstige albuminurie kunnen bevinden. Is eenmaal tot een proefverband besloten, waarbij in bepaalde gevallen, o.m. bij een minder gunstige familieanamnese, nog eerst op het advies van een longspecialist (Röntgenfoto) wordt prijs gesteld, dan blijft de recruut nog gedurende het geheele proef verband onder medische controle en verschijnt vóór de zooge naamde eindkeuring nog eenige malen voor den dokter. Dit ge beurt dan klasse-gewijs, de gegevens op de kaarten worden ver meerderd, allen worden aan een oorspiegelonderzoek onderworpen, 947

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 47