het lichaamsgewicht wordt gecontroleerd, in bepaalde gevallen wordt extra voeding verstrekt, op klachten over het niet kunnen verdragen der voeding wordt in het bijzonder gelet. Een verder gaand intern onderzoek wordt zoo noodig verricht, en tenslotte wordt een ieder typologisch onderzocht. Een der pogingen van het Legerbestuur om tot betere resul taten te komen was de plaatsing van den psychiater, den off. v. gez. Ie kl. Dr. H. J. H- v. LIENDEN te Nijmegen. Op welke wijze Dr. v. Lienden gemeend heeft aan zijn opdracht te moeten voldoen is den lezer van dit tijdschrift voldoende bekend uit zijn reeks artikelen. De schrijver daarvan heeft zelfs gemeend een oplossing te vinden in dien zin, dat de toepassing van de door hem aange geven onderzoek-methode, het typologisch onderzoek, de moge lijkheid biedt ons leger voor vele nonvaleurs te behoeden. Hoe zeer men onder den indruk komt van deze fraaie en uitvoerige studie, toch zijn wij niet geheel overtuigd van de juistheid zijner eindconclusies, althans niet van de practische uitvoerbaarheid van zijn typologisch onderzoek, zooals Dr. v. Lienden zich dit denkt. De bij de Koloniale Reserve geplaatste off. v. gezondheid le kl. L. J- J. Peiffer, die met dit deel van het onderzoek der proef - verbandgangers is belast, publiceerde ter zake reeds in I.M.T. 1936 nr. 7 eenige bijzonderheden. Dat het proefverband, hoe kort ook, nog tot belangrijke waar nemingen gelegenheid geeft, blijkt uit het aantal der ongeschikt- verklaringen. In den reeds boven vermelden termijn bedroeg dit op 769 proefverbandgangers, dus zij die aanvankelijk werden goed gekeurd, 44 man (5.7 Behalve deze dienden andere, vaak ook door ons niet gewenschte elementen, hun proefverband te verbreken op grond van een rapport van den detachements commandant. De redenen die voor afkeuring tijdens of na het proefverband golden waren Röntgenologisch vastgestelde longafwijkingen 5 Niet reparabel gebit 7 Maagklachten4 Psychisch ongeschikt 11 Insufficiënte voeten5 Ziekten tijdens het proefverband4 Ongevallen in dienst tijdens het proefverband 2 Bedwateren 2 Chronische middenoor-ontsteking 2 Nader gebleken ongunstige familieanamnese 1 Op grond van art. 2 v/h keuringsreglement 1 Ieder die afgekeurd wordt, kan herkeuring vragen door den Geneeskundigen Raad te 's-Gravenhage. Van deze gelegenheid wordt veelvuldig gebruik gemaakt. Op 572 herkeuringen achtte de 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 48