G. R. 57 malen een proefverband mogelijk. Van deze laatsten ble ken op den duur niet allen aan de gestelde eischen te kunnen vol doen. Het proefverband biedt dus tenslotte de gelegenheid tot een langdurige observatie en nauwkeurige overweging. Het stijgend aantal ongeschikt-verklaringen, juist tijdens het proefverband, geeft steun aan de door ons allen gekoesterde hoop tot een steeds betere selectie te geraken. De resultaten van de gevolgde werkwijze kunnen echter pas na verloop van jaren tot uiting komen. Helaas is een selectie aan grenzen gebonden. Reeds is het moeilijk aan de verlangens van het legerbestuur te voldoen, hetgeen ons noodzaakt in bepaalde gevallen onze eischen lager te stellen dan bij een ruimer aanbod het geval zou zijn. Het tegenwoordige systeem om aan iedere verbintenis een proefver band te laten voorafgaan voldoet tenslotte. Niet alleen de officieren, doch ook het kader dient voor de werving aan bijzondere eischen te voldoen. De tegenwoordige samenwerking van den Geneeskundigen Dienst en de met den troe- pendienst belaste officieren is van groote waarde gebleken en zal ongetwijfeld de werving ten goede komen. Ook de samenwerking met en de voorlichting door den Geneeskundigen Raad te 's-Gra- venhage heeft er toe bijgedragen, dat het orgaan van de werving te Nijmegen kon worden uitgebouwd tot een dienst met zeer speciaal karakter. Voor de controle op het verrichte werk, die de zoo noodzakelijke zelfcritiek moet aanwakkeren, is de voorlichting uit Indië vereischt. De jaarlijksche opgave van de Vie Afd. Dep. v. Oorlog te Ban doeng van na korten diensttijd afgekeurde militairen wordt steeds met een gepast gevoel van angst en beven tegemoet gezien, doch ook „de zielverkoopers van weleer sliepen niet op rozen 949

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 49