uit een bevel van NAPOLEON, gegeven tijdens den slag bij FRIEDLAND, en als volgt luidende „Zoodra de aanval van den „Zuidvleugel aanvangt, verdubbelen de vuurmonden over de „geheele linie hun vuur in zoodanige richting, dat het den aanval „van den Zuidvleugel het doelmatigst kan steunen" komt sterk het beginsel van de vorming van een zwaartepunt met behulp van artillerievuurconcentratie tot uiting. In den slag bij FRIEDLAND deed zich het historische geval voor van het initiatief van den artillerie-generaal SENARMONT. Bij het le Fransche legerkorps, dat den aanval op den Russischen Zuidvleugel zou uitvoeren, werd over een organiek ingedeelde artilleriemacht van vier batterijen divisie-artillerie en één batterij legerkorps-artillerie beschikt (totaal 36 stukken). Als A. C. was de genoemde generaal SENARMONT bij dit korps ingedeeld. De generaal vatte bij den aanval de geheele beschikbare artillerie, met uitzondering van zes 12-ponders welke vuurmonden onvol doende mobiel werden geacht voor de voorgenomen manoeuvre in twee groepen tezamen, elke groep bestaande uit tien 6-ponders, twee 4-ponders en 3 houwitsers van 15,1 cm. Deze beide artillerie- groepen rukten in een zoo snel mogelijk tempo tot een afstand van 500 m vóór de vijandelijke stelling op; de tusschenruimte van de beide groepen bedroeg eveneens 500 m. Nadat het vijan delijk front met 5 a 6 salvo's, in kruisvuur afgegeven, was bestookt, gingen de artillerie-groepen échelonsgewijze voorwaarts tot op 300 m afstand van den vijand en werd het vuur tot zijn grootste hevigheid opgevoerd. Uitsluitend werd de vijandelijke infanterie .onder vuur genomen; deze werd tijdens het gevecht nog verdicht en bood zoodoende uitnemende, gemasseerde doelen. Bestrijding van de Russische artillerie vond tijdens den aanval niet plaats; eerst nadat de infanterie-aanval tot succes had geleid, gelukte het de Fransche artillerie nog eenige Russische batterijen het zwijgen op te leggen. De Russen trachtten tevergeefs op de Fran sche rafales met hun bataljonsgeschut te antwoorden; de over macht aan Fransche zijde was tè overweldigend. Al spoedig begonnen de Russen dan ook te wijken, waarop de Fransche artillerie sprongsgewijze volgde tot op afstanden van nauwelijks 200 m van het Russische front verwijderd. De Fransche infanterie buitte onmiddellijk het door de artillerie verkregen succes uit en voltooide den slag in een volledige Fransche overwinning. SENARMONT heeft bij FRIEDLAND een meesterlijk gebruik gemaakt van de voor de Fransche zoo gunstige terreinsomstandig heden. Zoo gelukte het hem de Fransche batterijen ongezien door de Russen (element: verrassing!) in stelling te brengen en wel in een stellingterrein, dat de Russische positiën met 30 m domineer de! De geheele slag vertoonde overigens de kenmerken van een „artillerieslag", waarin het zware wapen de beslissende rol speelde. NAPOLEON erkende dit ook door zijn woorden SENARMONT 953

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 53