Partij één (de Vorsten) meende, dat zij hiermede haar doel had bereikt, omdat NAPOLÉON wel niet zoo dwaas zou zijn om de hem toegestoken hand te weigeren partij twee (de legeraanvoerders) werd het kind van de reke ning, omdat zij, die NAPOLÉON beter kende, wist, dat hij het vredesaanbod zou afwijzen of sleepende houden, en on derwijl zijn tijd zou uitbuiten, zoodat alle nadeelen haar deel zouden worden en inmiddels was partij drie (NAPOLÉON) de derde, die in den strijd tusschen een en twee met den buit verdween die er niet aari dacht om te capituleeren nu zijn tegenstanders hem den tijd lieten om op adem te komen. Den 24 November kwam NAPOLËON's antwoord in den vorm van eene bereidverklaring om te onderhandelen zijn koortsachtige bedrijvigheid bij de vorming van zijn nieuwe legermacht was echter geheel in strijd met de door de Verbondenen gehoopte geneigdheid tot het sluiten van den vrede. Het Verbonden operatieplan, compromis-product, luidde nu als volgthet hoofdleger zou de Rijn bovenstrooms van Bazel over schrijden en opmarcheeren naar het Plateau de Langres, om van daar na vereeniging met Wellingtons uit Spanje komende leger verder naar Paris te marcheeren. Deze even grootsche als doellooze marschbeweging van een macht van 200000 man zou volslagen onbegrijpelijk zijn als men niet wist, dat zij de vrucht was van een compromis tusschen „krijgsdaden verrichten" en „vooral tegen over NAPOLÉON geen successen nastreven". En dit doel werd ook geheel bereiktde enorme rechtszwenking duurde 28 etmalen en eindigde eerst 18 Januari 1814 zonder dat iets verkregen was behalve dan het vlijtig betrachte „niets". In dezen jammerlijk verpolitiekten veldtocht was het weder Blüchers Silezische leger (voorloopig 82000 man sterk) dat voor de actie zorgde dat van oudejaarsnacht tot 3 Januari den Rijn tusschen Coblenz en Mann heim overtrok, NAPOLÉON's zwakke troepen terugwierp en den 25 Januari het gebied van St. Dizier, Dommartin en Joinville bereikte, alles in de hoop dat het hoofdleger nu ook den marsch naar Paris zou voortzetten. Wat had NAPOLÉON inmiddels bereikt Met rustelooze activiteit had hij getracht een nieuw leger te vormen. Dat dit niet eenvoudig zou zijn lag voor de hand. Waar de verliezen van 1812 in Rusland nog voor meer dan de helft door niet-Franschen uit de Grande Armée waren geleden, en hij bij de samenstelling van zijn leger voor 1813 nog voor een deel had kunnen putten uit het machtige menschenreservoir van zijn uitgestrekt Keizerrijk, daar waren de verliezen in 1813 niet alleen in meerderheid van Franschen bloede, maar tevens was het groote reservoir thans afgesloten. NAPOLÉON moest nu door het rigou- 908

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 6