6. MUNITIEVERBRUIK BIJ DE MITRAILLEURS door N. J. M. A. HUIJSMANS, Kapitein der Infanterie. Het V. S. Mitr. punt 166 (3) zegt ten aanzien van het munitie- verbruik het volgende Deze berekeningen zullen echter niet uitsluitend moeten plaats vinden bij oefeningen, doch ook moeten geschieden in de daarvoor in aanmerking komende gevallen op het gevechtsveld. Het wil mij voorkomen dat bij het berekenen en voorbereiden van vuurconcentraties, het niet alleen noodig is de verschillende vuurgegevens te verzamelen en vast te leggen, doch eveneens na te gaan hoeveel munitie beschikbaar dient te staan voor het geval de vuurconcentratie(s) moet(en) worden afgegeven. De vuurleider dient in dit verband een goed inzicht te hebben van de wijzen, waarop een doel, dat mocht verschijnen op een der plaatsen, waarop een vuur concentratie is voorbereid, zich zal kunnen voordoen en welke bedreiging van zulk een doel zal uit gaan ten aanzien van de opstellingen en bewegingen van de eigen troepen; m.a.w. hij dient te kunnen beoordeelen, in welke mate een verschijnend doel moet worden aangegrepen met mitrailleur- vuur: of het dient te worden vernietigd, neergedrukt of geneutra liseerd. Deze eischenvernietigen, neerdrukken of neutraliseeren zullen uitmaken welk aantal getroffen vijanden wordt verlangd; hiervan is dus de munitie-inzet afhankelijk. Om deze munitie-inzetten op het gevechtsterrein te bepalen dient men te beschikken over eene methode, welke weinig bere kening behoeft en eenvoudig van opzet is, teneinde ook toegepast te kunnen worden door eventueele als plaatsvervanger optredende ondercommandanten. Hieronder volgt een berekeningswijze, die, hoewel niet in de puntjes nauwkeurig, naar onze meening voldoende kan worden geacht voor de hierboven geschetste omstandigheden. 968 „Teneinde zeker te zijn, dat bij goede uitvoering het resultaat ook „aan het doel der vuuropdracht beantwoordt, moet voor elke oefening „de trefkans vooraf worden berekend en het te verschieten aantal „patronen in verband daarmede worden vastgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 72