Amphibietanks bij landingen. a) Een artikel over vorengenoemd onderwerp, dat ook voor ons van belang is, woidt in Bulletin Beige van Mei 1936 besproken. Het is afkomstig uit het D. tijdschrift St. Christophorus van 1 Februari 1936 hierin wordt mede gedeeld dat de Krasnaja Swesda het gebruik van amphibie-tanks bij lan dingen voorziet. Enkele dezer tanks kunnen worden belast met het uitvoeren van vei kenningen en aldus gegevens verschaffen voor de verdere landing. Het debarquement van amphibie-tanks zal 's nachts plaats hebben bij dag- aanbreken wordt door vliegtuigen een rookgordijn gelegdna de landing kunnen de tanks den aanval dadelijk voortzetten. O-h kan het gebruik van amphibie-tanks een oplossing geven aan vele moeilijkheden, verbonden aan de uitvoering van een landing a. Zooals reeds opgemerkt, kunnen verkenningen der landingsplaatsen op eenvoudige wijze worden uitgevoerd, terwijl de verkennende onder- deelen dadelijk voor het gevecht te land gereed zijn. b. Tanks vormen een zeer goed debarquementsmiddel, daar motorsloep en sleep tot één geheel vereenigd zijn. De snelheid van amphibie-tanks te water is ongeveer gelijk aan die van een sleep. c. De enkele tank vormt een veel ondankbaarder doel voor aan de kust opgestelde verdedigers, dan een stoomsloep met sleep het met tanks landende echelon zal dientengevolge minder verliezen lijden. d. Van hindernissen (sero s) zal aanmerkelijk minder last worden onder vonden. e. Het uit de sloepen stappen en door modder waden op dit oogenblik is een landende troepenmacht practisch weerloos wordt voorkomen. De tank komt gevechtsvaardig uit het water op het land Op het land aangekomen is men nadat het verband is hersteld gevechtsvaardig en overmachtig t.o.v. een niet gepantserden verdediger. g. Het snel bezetten van belangrijke in het binnenland gelegen punten wordt op de beste wijze verzekerd. (Deze punten zullen echter niet te ver in het binnenland kunnen liggen, daar de bezetting spoedig door andere troepen moet worden overgenomen). Wordt een landing met amphibie-tanks verwacht, dan zal het noodza kelijk zijn hiertegenover tanks en anti-tankgeschut in te zetten. Artillerie d'accompagnement. Bulletin Beige van Juni 1936 behandelt een artikel „L'artillerie d'accom- pagnement et grande puissance" van Gnl. J. Rouquerot (Revue militaire suisse, Febr. '36). Alle eglementen erkennen, dat de art. bij een aanval niet dien steun kan verleenen, welke de inf. vraagtde ondervinding van den wereldoorlog heeft geleerd, dat ook de „batteries d'accompagnement" niet geheel vol deden. De moeilijkheden waren hoofdzakelijka. het was bezwaarlijk om met de art. het door vij. projectielen omwoelde terrein te doorschrijden; b. de uitwerking van het proj. van het vd. geschut was voor vele doelen te gering. S. gaat na, in welke richting de oplossing moet worden gezocht en gaat daarbij uit van de gedachte, dat de inf. moet kunnen rekenen op den steun van lichte art., mobieler dan de batteries d'accompagnement, verschietende en, werkzamer proj. Hij wijst i.v. hiermede op de vele successen van de D. mijnenwerpers bij het D. offensief van 1918 in Vlaanderen, welke successen waren te danken aan den geringen afstand tusschen inf. en art. met als gevolg daarvan goede verbindingen, waardoor men zich goed aan de be hoeften van het gevecht kon aanpassen. De mijnwerper was lichter dan veldgeschut, terwijl de uitwerking van het enkele schot zoo groot was, dat men weinig munitie noodig had. 0 Zie Wetenschappelijk Jaarbericht I.K.V. 1935 blz. 167 976

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 80