981 2e. onvoldoend afgeschermde rijwiellantaarns en autolampen waardoor het beloop van het wegennet was op te maken 3e. onvoldoende verduisterde straatverlichting 4e. niet- of onvoldoende verduistering van de kustlichten. Met ingang van 18 Mei 1936 is de organisatie van de luchtbescherming van geheel Nederland onder centrale leiding gebracht door de benoeming in vasten dienst van den gepensionneerd Lt. Generaal P. H. A. de Ridder tot Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Men hoopt hierdoor een betere samenwerking te verkrijgen, daar nu niet meer zooveel aan het particulier initiatief behoeft te worden overgelaten als tevoren. Gas und Luftschutz Mai 1936. In Engeland is bij de voorloopig raming voor het dienstjaar 1936/1937 op de begrooting van het ministerie van Binnenlandsche zaken 500.000 uitge trokken voor de afdeeling luchtbescherming d.i. ongeveer even veel als voor het geheele ministerie tezamen in het jaar 1935/1936 zoodat de begrooting bijna is verdubbeld. Deze som zal ongeveer als volgt worden verdeeld le. materieele voorzieningen (waaronder het gereed leggen van gasmaskers voor de burgerbevolking) 390.000 2e. personeelsopleidingen 51.000 waarvan 8100 pond voor de inrichting van een nieuwe lucht- beschermingsschool te Talfield 3e. voor proefnemingen en onderzoekingen 20.000 4e. bijdrage aan de onderzoekingsafdeeling voor gasbescherming bij het ministerie van oorlog 16.500. Door de afdeeling luchtbescherming van het ministerie van binnenlandsche zaken in Engeland is een geschrift uitgegeven „Rescue Parties and Clearance of Debris" (brandweer- en bergingstroepen). De taak van laatstgenoemde troepen bestaat uit het opruimen van versperringen en puinhoopen, het stutten van gebouwen e.d., het omtrekken van huizen, die op instorten staan enz. De bergingstroepen bestaan uit groepjes van 6-8 man (cdt. inbegrepen) ter wijl het aantal van deze groepjes vnl. afhangt van het aantal inwoners van een stad. Als gemiddelde wordt genoemd een aantal van 3 groepen en 1 reser- vegroep op elke 100.000 inwoners. Deze groepen zijn uitgerust met twee-wielige wagens en een draagbare hand- of motorpomp om volgeloopen kelders (vernielde waterleidingen) leeg te pompen. Het verdient uit oefeningsoogpunt aanbeveling deze groepen ook reeds in vredestijd bij ongelukken e.d. in te zetten. Wij denken hierbij b.v. aan aard bevingen. M.W. 1936 Nr. 43. Onder de nieuwe groote flatwoningen te Londen worden groote kelders gebouwd, waarvan er kort geleden een gereed kwam. De kelder is zoo groot, dat alle bewoners van het gebouw er weken in kunnen doorbrengen. De directie van de flat garandeert den huurders volledige bescherming tegen luchtaanvallen. Volgens persberichten zou in Parijs de groote en veiligste luchtbescher mingskelder der wereld gereed zijn. Deze kelder bevindt zich 25 m onder den grond en kan in 5 min. 8000 personen opnemen. Zij geeft bescherming tegen artillerieprojectielen en tegen bommen tot 1000 kg. De ruimte is herme tisch geïsoleerd terwijl gasfilters zijn aangebracht, die 8000-10.000 m3 lucht per uur kunnen verwerken. Luchtvaartnieuws. Marineblad Mei 1936. Een korte vergelijking tusschen land- en zeevlieg tuigen door A. A. C. Kramer. Off. M. S. D. le klasse.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 85