984 Generaal Lawrow acht het een voordeel, zooveel mogelijk mitrailleurs in een vliegtuig in te bouwen en daarvoor den minutievoorraad met het oog op gewichtsbesparing van 500 schoten terug te brengen tot 250 per mitrail leur. Op deze wijze hoopt hij in den korten tijd, die tengevolge van de groote vliegsnelheden beschikbaar is voor het afgeven van vuur door S. op hoogstens 1 a 2 sec. geschat het best te kunnen benutten. De naam „jachtvliegers" wil S. wijzigen in „vliegers voor den luchtstrijd", welke luchtstrijd gevoerd wordt met één-, twee- en meerzitstoestellen, die bewapend zijn met tijdbommen, licht geschut en zware mitrailleurs. Het optreden van dergelijke gemengde afdeelingen is als volgt gedacht. Eerst worden door boven de vijandelijke toestellen vliegende vliegtuigen tijdbom men afgeworpen, daarna wordt geschutvuur op grooten afstand afgegeven terwijl het massavuur van de mitrailleurs afgegeven van korten afstand de rest doet. Ten aanzien van de tijdbommen geeft S. de volgende gegevens. Gewicht 10 kg met een bolvormige werkingssfeer met een diameter van 60-80 m. De tijdbommen worden afgeworpen door patrouilles van drie vliegtuigen. De drie vliegtuigen, die den aanval met tijdbommen zullen uitvoeren vliegen daartoe achter elkaar boven de vijandelijke toestellen en in dezelfde richting als deze. Elk toestel laat daarna vijf tijdbommen vallen. Door de 15 op deze wijze afgeworpen bommen wordt een ruimte van 150 m lengte, 100 m breedte en 50 m diepte onveilig gemaakt. v. d. E. Artillerie. Organisatie en tactisch gebruik. In de 3e afl. van het nieuwe door het Min. v. Oorlog (Gnl. staf) te Berlijn uitgegeven periodiek Militarwissenschaftliche Rundschau (1936) behandelt Hauptmann Hübner Die Flugabwehr im Operationsgebiet, in hoofdzaak v.w.b. het gebruik der ld.art. In tegenstelling met het achterland, waar de luchtverdediging zich beperkt tot enkele bepaalde punten, is het in het zich steeds verplaatsende operatiegebied noodig, het geheele gebied te beschermen, zij het ook, dat sommige plaatsen meer dekking behoeven dan andere; ook hierbij is, evenals bij de andere troepen, „Schwerpunktbildung" noodig, het geen centrale leiding van de ld.art. vereischt. De aard van den strijd zal beslissen, of het zwaartepunt moet vallen op de verdediging der troepen in eerste lijn dan wel op die der achterwaartsche verbindingen (aanvullings plaatsen, enz.). De organieke invoeging van de ld.art. in het legerverband geeft door haar bijzonder karakter moeilijkheden. In het algemeen is toebedeeling aan legers normaal binnen het operatiegebied van het leger wordt de ld.art. regionaal ingezet, waarbij men echter wel z.v.m. tracht de indeeling der eenheden te doen samenvallen met lagere verbanden van het leger (legerkorps, divisie). Bij de behandeling van het tactisch gebruik der ld.art. ziet S. verschillende gevallen onder het oog. Tot de hoofdtaak behoort steeds de bescherming tegen vijandelijke luchtverkenning, voorts de bescherming van de marsch- colonnes zoowel bij den eersten opmarsch als bij hergroepeering der strijd krachten. De bescherming van marcheerende colonnes geschiedt z.m. door sprongsgewijze van stelling wisselende ld.bijn. Is de ter beschikking staande art. hiervoor niet toereikend, dan moet men zich beperken tot bescherming van de belangrijkste en kwetsbaarste onderdeelen. Is de breedte der te be schermen strook grooter dan 6 a 10 km (werkzaam vuurbereik), dan zal men soms moeten overgaan tot bescherming van bepaalde punten, bruggen, defilé's, enz. Bescherming van gemotoriseerde colonnes kan slechts plaats vinden door indeeling in de colonne van licht ld.geschut en ld.mitrn., welke onmiddellijk vuurbereid zijn bij een vijandelijken aanval. S. behandelt verder nog het gebruik bij het samentrekken der troepen, bij aanval, verdediging

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 88