985 en rivierovergang, om dan over te gaan tot de tactische verhoudingen bij de ld.art. De vuureenheid is de bij. van 4 stukken, aangezien een geringer aantal stuk ken onvoldoende vuurkracht geeft. De bijn. moeten elkaar kunnen bescher men, terwijl wisselstellingen noodzakelijk zijn, omdat door den vijand ont dekte bijn. met zekerheid blootstaan aan vijandelijke luchtaanvallen en, waar mogelijk, aan beschieting door vijandelijke art. Om zich niet ontijdig te verraden, moet de ld.art. dan ook eerst het vuur openen op de middelbare afstn. Veelal zal men er ook van moeten afzien, vijandelijke verk.vlgn. onder vuur te nemen, daar deze vaak optreden met de bedoeling, het vuur der ld.art. uit te lokken. De vuurtactiek moet zich aanpassen aan den aard der doelen. Enkele verk.vlgn. moeten door vuurovervallen worden bestreden. Zoo lang zij manoeuvreeren om uit te wijken, zou een beschieting neerkomen op munitie verspilling, zoodat men dient te wachten tot zij weer in rechte lijn vliegen. Bombardementseenheden echter, waarvoor ontwijkende manoeuvres zeer moeilijk zijn en die tot het bereiken van hun doel een vaste koers moeten volgen, worden onafgebroken bevuurd. Indien een groot aantal vlgn. aanwezig is moet principieel de gevaarlijkste beschoten worden. Voor de vuuropening moet als grondregel gelden, dat alléén als vijandelijk herkende vlgn. beschoten worden, waarbij herkenning kan plaats vinden doordat het vlg. komt aange vlogen uit een richting, welke voor eigen vlgn. verboden is. Aangezien bij het bevuren van vlgn. op geringe hoogte door zwaar geschut de eigen troepen gevaar loopen door scherven te worden getroffen, moet voor dit geschut een minimum hoogte worden vastgesteld. Bij het afslaan van aanvallen in duik vlucht, kan de zware ld.art. hoogstens medewerken door het leggen van een spervuur, waarvan de materieele uitwerking niet groot is. Deze vlgn. moeten worden bestreden door licht geschut en mitrn. De tactische inzet van de zoeklichten dient ook steeds overwogen te worden. Een onnoodig schijnen verraadt niet alleen de opstelling der zin., waardoor zij blootstaan aan aanvallen van vlgn. of art., doch kan bovendien den vijand een aanwijzing geven omtrent het eigenlijke doel. Daartegenover staat, dat om tijdig den aanvaller te kunnen bevuren, het vlg. beschenen moet worden voordat het gekomen is op den afst., waarop het vuur geopend moet worden, teneinde de vuurgegevens te kunnen bepalen. De zin. moeten zoodanig opge steld zijn, dat het vlg. van zl. tot zl. „overgereikt" kan worden, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat het vlg. uit elke richting kan worden verwacht en dat 3 zin. gelijktijdig het doel kunnen beschijnen. S. eindigt met enkele opmerkingen over de samenwerking der onderschei dene luchtafweermiddelen en wijst er op, dat hierover nog weinig eenheid heerscht. Ten aanzien van de samenwerking tusschen jagers en ld.art. wordt wel de idee voorgestaan van verschillende zönes naast of wel boven elkaar voor elk dezer strijdmiddelen. Anderen geven er echter de voorkeur aan, om aan de jagers de beslissing te laten, waarbij dan de ld.art. hun aanval voor bereidt, doch zwijgt zoodra de jagers ingrijpen. Major Willard Irvine behandelt in de C. A. J. Jan./Feb. '36 het in Amerika actueel geworden onderwerp betreffende reorganisatie der regn. ld.art.: Organization of guns in an anti aircraft regiment. Het grootere vermogen van de moderne bomb.vlgn. eischt voor de verde diging van een object 6 vuureenheden, i.v.m. de „critical zone", dat is de zone om het object met een diepte gelijk aan den afst., welke in 1 minuut vliegen vóór het afwerpen der bommen door het vlg. wordt afgelegd. Een en ander wordt door schetsen verduidelijkt, waarbij als vlieghoogte 15000 voet wordt aangenomen, en de vliegsnelheid op 200 mijl/uur wordt gesteld. Aange zien het Am. ld.art.reg. thans 1 afd. kanonnen a 3 bijn. van 4 st. telt, staan velen op grond van het vorenstaande een splitsing voor van de bij. in 2 half- bijn. a 2 stukken. Anderen wenschen de bijn. uit 3 stukken te doen bestaan. S. wijst er terecht op, dat de grootere vliegsnelheid ook de trefkans benadeelt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 89